Tarımda Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve İklim Değişikliği Paneli

Tarımda Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve İklim Değişikliği Paneli

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Tarafından "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Tarımda Kullanımı İle Tarımsal Atıkların Değerlendirilmesi ve İklim Değişikliğinin Tarıma Etkisi Konulu Panel Düzenlendi

Adana Seyhan Oteli toplantı salonunda gerçekleştirilen panele Vali Yardımcısı Murat SÜZEN, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Meteoroloji 6. Bölge Müdürü Dr. Osman ŞİMŞEK ve Personeli, Kurum Müdürleri, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Ziraat Odası Başkanları ve ilgilileri, Çeşitli Oda ve Birlik Başkanları, İl- İlçe Müdürlüğü İdareci ve Personeli ve Çiftçiler katıldı.

Panel açılış konuşması yapan İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN, ‘’Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca yürüten 10.Kalkınma Planı kapsamında 2017 yılı Yayım Projeleri ile Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Tarımda Kullanımı ve Tarımsal Atıkların Değerlendirilmesi için ilimiz üretici sanayici ve bürokratlarını bir araya getirerek Yenilenebilir Enerji Kaynakları konusunda farkındalık oluşturmak ve bununla birlikte son yıllarda etkisini iyice görmeye başladığımız iklim değişiklinin tarıma etkileri konusunda çiftçilerimizi bilinçlendirmek amacıyla bu paneli düzenlenmiş bulunmaktayız. Amacımız tarımsal atıkların ekonomiye kazandırılmasını ve İklim değişikliğininin risklerini de tarımsal alanda azaltması için çözüm yolları aramaktır.’’dedi. 

TEKİN konuşmasında; Özellikle hayvancılık işletmelerinin ve tarımsal sanayi atıklarının yenilenebilir enerjiye dönüştürülerek ekonomiye geri kazandırılması ile kullanılan bu temiz enerji ile iklim değişikliğinin etkilerini azaltmasının önemini belirtti. Konuklara panele gösterdikleri ilgiden ve katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Panelin ilk kısmında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin ÖZTÜRK Tarımda Yenilenebilir Enerji Kaynakları ile ilgili olarak katılımcılara, fosil yakıtlar,  güneş  enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerjiler Biyogaz gibi çeşitli kaynaklar önemini anlattı. Ayrıca anız yangınlarının önüne geçmek amacıyla özellikle mısır anızlarının   enerji kaynaklarına dönüşümü ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Panelin ikinci kısmında Ankara Meteroloji Genel Müdürlüğünden katılan İklim Bilim Uzmanı Mesut DEMİRCAN; İklim değişikliğinin gelecek yıllarda göstereceği farklılıklar hakkında bilgi verdi. Türkiye deki iklim değişikliklerinin tarım sektörü üzerindeki olası etkilere değindi. 

Katılımcıların konu ile ilgili soruların cevaplandırılması ile panel sona erdi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Adana Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Muhammet Ali TEKİN Yenilenebilir Enerji Kaynakları İklim Değişikliği Meteoroloji Prof. Dr. Hasan Hüseyin ÖZTÜRK Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dr. Osman ŞİMŞEK

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?