Şekerbank

Tarıma bor dopingi

Tarıma bor dopingi

Demir-çelik ve tarımda kullanılmaya başlanan bor her iki sektörde de verim artışı sağladı. Bakan Albayrak “Bor kullanılan fındıkta yüzde 25-30, çayda ise yüzde 8-22 verim arttı” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, demir-çelik sektörü ve tarımda kullanılmaya başlanan bor madeninin her iki sektörde verim artışı sağladığını açıkladı. Albayrak, 12 Adet demir-çelik firması tesislerinde bor madeninin kullanılmaya başlandığı müjdesini de verdi. CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer’in sorusuna yanıt veren Albayrak demir-çelik sektöründe tozlaşan cürufa bor ürünü ilave edilerek kompakt yapıda cüruf elde etmek amacıyla yapılan çalışmaların başarılı sonuçlar verdiğini açıkladı.

19 ÜRÜNDE DENENDİ

Bakan Albayrak, bor madeninin tarım alanlarında kullanımıyla ilgili olarak da Eti Maden’in tarım alanında kullanıma yönelik üretilen Etidot-67’nin üretildiğini anlatan Albayrak çiftçiye kullanım için numune ürünler verildiğini söyledi.

Program kapsamında, borun tarım sektöründe sistematik ve etkin kullanımını sağlamaya yönelik olarak bor kullanımına en fazla duyarlı bitkilerden başlamak üzere 19 adet projeye destek sağlandığına dikkat çeken Albayrak “Program kapsamında bor uygulaması sonucu ayçiçeğinde (Trakya Bölgesi) yüzde 10-20, şeker pancarında (Konya, Afyon, Karaman ve Eskişehir Bölgelerinde) yüzde 6-15, patateste (Niğde ve Nevşehir Bölgesi) yüzde 5-19, fındıkta (Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon Bölgelerinde) yüzde 25-30, çayda (Doğu Karadeniz Bölgesi) ise yüzde  8-22 arası, mısırda (Adana ve Osmaniye Bölgesi) yüzde 3-19, buğdayda (Konya, Karaman, Eskişehir ve Ankara Bölgelerinde) yüzde 12.5-21, sanayi domatesinde (Manisa, Bursa, İzmir, Yalova ve Balıkesir Bölgelerinde) yüzde 8-35, sera domatesinde (Antalya Bölgesi) yüzde 4-14.5 arası verim artışları sağlanmıştır” ifadesini kullandı.

Kaynak: Star


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Tarım Hayvancılık Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak demir-çelik sektörü CHP Ömer Fethi Gürer Eti Maden Bor Bor Madeni Tarımda Bor Kullanımı

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
‘’Zoru hemen yaparız, imkansız da biraz zaman alır’’
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?