Polat: ‘Üniversitemiz Bölgenin Tohumculuk Ve Anaç Arı Üretim Merkezi Olacak’

Polat: ‘Üniversitemiz Bölgenin Tohumculuk Ve Anaç Arı Üretim Merkezi Olacak’

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin Aliya İzzetbegoviç Meydanında lale soğanı dikti. Lale soğanı dikiminde Özel Kalem Müdürü Şakir Çetin, Muş Fotoğraf Sanatı Derneği (MUFSAD) Sezgin Yalçıner ve basın mensupları hazır bulundu.

MUFSAD tarafından yürütülen 'Gözümde Mutluluk’ projesi kapsamında bin adet lale soğanı dikildi. MUFSAD Başkanı Sezgin Yalçıner külliyenin farklı yerlerinde de lale dikimi yapacaklarını söyleyerek Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a ve üniversitemiz yöneticilerine projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Nisanın son haftasında açması beklenen lalelerin külliyeye hoş bir görüntü kazandıracağını ifade eden Yalçıner, dernek üyelerinin açan lalelerin güzel görüntüsünü fotoğraflayacağını sözlerine ekledi.

“Fakülte binasının temelini inşallah bahar aylarında atmayı düşünüyoruz.”

Lale dikiminin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Polat, lalenin hem Muş’un hem de üniversitemizin simgesi olduğunu hatırlatarak amaçlarının lale soğanı dikimi ile ilgili bir farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi. Uygulamalı Bilimler Fakültesi bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Polat şunları söyledi: “Üniversitemizin ve Muş’un simgelerinden bir tanesi de laledir. Bugün Muş Fotoğraf Sanatı Derneği ile birlikte bir etkinlik düzenliyoruz. Amacımız lale soğanı dikimi ile ilgili bir farkındalık oluşturmak. Bu anlamda dernek temsilcisi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Bilindiği gibi Uygulamalı Bilimler Fakültemiz geçtiğimiz aylarda kuruldu ve Türkiye’de alanında tanınmış bir isim olan Prof. Dr. Yaşar Karadağ dekan olarak atandı. Yeni fakültemizin binasıyla ilgili Muşlu bir hayırsever ile görüştük. Fakülte binasının temelini inşallah bahar aylarında atmayı düşünüyoruz. 

“MŞÜ bölgenin tohumculuk ve anaç arı üretim merkezi olacak.”

Bizim bu fakülte ile amacımız Muş’un gıda, tarım ve hayvancılık alanlarındaki inanılmaz zenginliğini sadece bölgemize ve Türkiye’ye değil bütün dünyaya tanıtmaktır. Bu kapsamda önemli girdileri olacağına inandığımız zirai üretim ve hayvancılık ile ilgili çeşitli çalışmalar projelendirdik. Bazı konularda adımlar attık. Mesela bu adımlardan en önemlisi, Türkiye’nin önde gelen 15 tohum firması sertifikasyon çalışmalarında üniversitemizin laboratuvarlarını kullanacaklar. Bu, hem Muş’un tanınması açısından hem de üniversitemizin ziraat alanında kendini geliştirmesi anlamında son derece önemli bir adımdır. Bu amaçla yakın zamanda bu firmaların temsilcileri üniversitemizin ve şehrimizin misafirleri olacaklar

Bir başka müjdeyi de Muş kamuoyu ile paylaşmak isterim. Nasip olursa arıcılık sahasında, özellikle anaç arı üretiminde Türkiye'nin önde gelen uzmanlarından birini 2018 yılı içerisinde üniversitemize ve şehrimize kazandıracağız. Muş Alparslan Üniversitesini anaç arı üretiminin merkezi hâline getireceğiz. Üniversitemizin anaç arı üretilen bir merkez hâline geldiğinde ekonomik anlamda Muş’a büyük katkılar sağlanacağına inanıyoruz. Boş yatan meraların ve çürüyen kır çiçeklerinin şehir ekonomisine azami katkı sağlamasını mümkün kılacak yatırımlardır bunlar. Uygulamalı Bilimler Fakültesi inşallah Muş’un kaderini değiştirecek; bu akademik birimimiz hem bir eğitim hem de bir araştırma-geliştirme yuvası hâline gelecektir. Önümüzdeki yıl hızlı bir şekilde akademik bölümlerimizi ve kadrolarımızı oluşturmaya başlayacağız.”

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Muş Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Muş Alparslan Üniversitesi Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat lale soğanı arıcılık tohumculuk

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Haller olmazsa ürünler nasıl pazarlanacak?
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?