Şekerbank

Karpuz ve Kavun Üretiminde Su Tasarrufu Sağlayacak Mikro Su Hasadı Tekniği Tanıtıldı

Karpuz ve Kavun Üretiminde Su Tasarrufu Sağlayacak Mikro Su Hasadı Tekniği Tanıtıldı

Samsun'un Vezirköprü İlçesi İncesu mahallesinde Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Karpuz ve Kavun üretiminde Mikro Su Hasadı Tekniği Kullanımı Projesi“ çerçevesinde tarla günü etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Selim EDİS, İl Tarım ve Orman Müdürü Nail KIRMACI, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar AK, Şube ve İlçe Müdürleri, Şube,  İlçe Müdürlükleri ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Teknik Personeller ve çiftçiler katıldı.

Törende ilk konuşmayı Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Dr.Kibar AK yaparak, Karpuz ve kavun yetiştiriciliği, ülkemiz tarımında karpuz ve kavun üretiminin durumu, Samsun ve Vezirköprü ilçesi özelinde karpuz ve kavun üretiminin durumu hakkında bilgiler vererek projenin uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı söz alarak projenin uygulanmasının ülke ve Samsun tarımına katkıları, tarımın bu ve benzeri projelerle çeşitlendirmenin önemini, suyu az olan yerlerde uygulanacak önemli bir proje olduğunu, küresel iklim değişikliği sonucu git gide daha fazla suya ihtiyaç duyulduğu bir dönemde benzeri çalışmaların sürekli yapılmasının gerekliliğini belirterek diğer ilçelerde olduğu gibi Vezirköprü  tarımınada gerekli destek ve önemin ve verildiğini söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Yapılan konuşmalar akabinde projenin yapıldığı alana geçildi. Burada davetlilere Proje sorumlusu Zir.Yük.Müh.Demet YILDIRIM tarafından proje hakkında detaylı bilgi verilerek; amacın yağmur suyu hasadı ile düşen yağışın toprakta depolanması sağlanarak yetiştirme dönemi boyunca  bitkinin sulanmasına ihtiyaç duymadan yetiştiricilik yapıldığını ve yarı kurak bölgelerde, yöreye özgü farklı kültür bitkilerinde verim ve kalite artışı sağlandığını, bu sistem ile toprakta su kaybı azalmakta, yer altı sularına katkı sağlanmakta ve buharlaşma düşmektedir. Bitki köklerinin yoğun şekilde yer aldığı toprak tabakasında nem artırıldığı gibi yüzey akışı ve erozyon da engellenmektedir.

Bu çalışma neticesinde; yağışın düştüğü noktada depolanmasını sağlayarak bitkinin suyu etkin kullanmasını sağlamak, bölgede tarımsal üretim ve sulama yapılamayan alanlarda bu sistem ile verimli üretim yapılmasını sağlamak, bu tekniklerin bölge çiftçilerine aktarılmasının önemli olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından proje uygulama alanına geçilerek üretilen karpuz ve kavun ürünlerinin tarladaki durumları incelenerek gelişmeler gözlemlendi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?