Şekerbank

Jeotermal Sera Projesinde Üniversite-Özel Sektör İş Birliği

Jeotermal Sera Projesinde Üniversite-Özel Sektör İş Birliği

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Üniversitesinin Bölgesel Kalkınma ve İhtisaslaşma Projesi olan pilot üniversite projelerinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Pilot üniversite projelerinden biri olan Jeotermal Sera Projesinin yürütülmesi için Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya özel sektör girişimcileri ile bir araya gelerek yatırımların başlamasına öncülük ediyor. Prof. Dr. Vatan Karakaya ile Alkar İnşaat İTH. İHR. ve TİC. LTD. ŞTİ Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Eygün arasında Jeotermal Sera Projesi protokolü imzalandı.

Üniversite Senato Salonunda gerçekleşen protokol törenine Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile Prof. Dr. Mustafa Kurt, Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, pilot üniversite projelerinden sorumlu öğretim elemanları ile Alkar İnşaat İTH. İHR. ve TİC. LTD. ŞTİ heyeti katıldı.

İmzalanacak protokol kapsamında üniversite, Alkar İnşaat İTH. İHR. ve TİC. LTD. ŞTİ’ne işçi ve eğitim desteği, stajyer öğrenci desteği, analiz desteği, ürün pazarlama desteği, bürokrasi desteği ile tasarım ve dizayn desteği verecek.

Rektör Karakaya: “Yatırımcılarımıza Bilgi Yönümüzle Destek Vereceğiz” 

Protokol töreninde bir konuşma yapan Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, imzalanan protokol ile sera projesinin hayata geçeceğini ve bölgeye yatırımların artacağını söyledi. Protokolün katkısının üniversite ile yatırımcının el ele vererek bir iş yapabildiğinin göstergesi olacağını ifade eden Rektör Karakaya, bozkır olarak ifade edilen bölgeye üretim kapısı açmanın ve istihdam sağlamanın hedefleri arasında yer aldığını söyledi. Pilot üniversite projesine başladıkları günden beri amaçlarının bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak olduğunu anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti.  “Yatırımcımız bürokratik süreçlerin bir kısmını halletti. Biz artık bu protokolle birlikte yatırımcı şirketi pilot üniversite projemizin bir parçası kabul ediyoruz. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak bizler yatırımcımıza bilgi yönüyle destek vereceğiz. Yatırımcılarımızla iş birliğimizi devam ettirecek çalışmalar yaparak ilimizde ve bölgemizde yeni iş alanlarının açılmasını sağlayacağız."

Pilot üniversite projelerinin ülkenin yükseköğretimine yeni anlayış getirdiğini vurgulayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Bizim de hedefimiz yeni ufuklar açarak Türkiye yükseköğretimine katkı sağlamaktır.” dedi.

Pilot üniversite projelerine destek veren yatırımcıların üniversitenin bilgi gücünü yanlarında hissedeceklerini söyleyen Rektör Karakaya, protokolün ülkeye, bölgeye ve Kırşehir'e hayırlı olmasını temenni etti.

Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmasının ardından bir söz alan Alkar İnşaat İTH. İHR. ve TİC. LTD. ŞTİ Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Eygün, üniversitenin verdiği güven ve psikolojik desteğin kendileri için önemli olduğunu söyleyerek Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ile protokol imzaladıkları için mutlu olduklarını ifade etti.  

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya ile Alkar İnşaat İTH. İHR. ve TİC. LTD. ŞTİ Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Eygün arasında Jeotermal Sera Projesi Protokolü imzalandı. 

Kaynak: Tarım Pusulası


Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Jeotermal Sera Projesi Prof. Dr. Vatan Karakaya Prof. Dr. Ahmet Gökbel Prof. Dr. Mustafa Kurt Ziraat Fakültesi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)