Şekerbank

Ege Üniversitesi İle Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Arasında Dev İşbirliği İçin İmzalar Atıldı

Ege Üniversitesi İle Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Arasında Dev İşbirliği İçin İmzalar Atıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ege Üniversitesi Rektörlüğü arasında işbirliği, bilgi ve veri paylaşımı protokolü imzalandı. Protokolle Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bakanlığın ihtiyaç duyduğu konularda bilimsel veri alt yapısının paylaşımı, eğitimlerin verilmesi ve koordine edilmesini sağlayacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba; Mehmetçiğimiz Afrin’de vatan için çarpışıyor. Biz de ülkemizin daha ileriye gidebilmesi için büyük bir mücadele içindeyiz. Bizim en büyük güvencemiz üniversitelerimiz ve hocalarımız” dedi. Bakan Fakıbaba, EÜ Rektörü Necdet Budak’ın kısa sürede önemli işlere imza attığını belirtip kendisine teşekkür etti.

EÜ Rektörlüğü Senato Salonu’nda düzenlenen protokol imza törenine; EÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Canan Fisun Abay, Prof. Dr. Ali Saffet Gönül, Prof. Dr. Mehmet Ersan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yrd. Ahmet Güldal, GTHB Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili Emin İzol, EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bolca, bakanlık bürokratları ile ziraat fakültesi üst yönetimi katıldı. Protokol çerçevesinde, Ege Üniversitesindeki bilgi birikiminin kamu kuruluşlarına aktarılması için ortak çalışma şeması hazırlanacak. Bu şema ile her iki kurum personelinin katılacağı çalışma grupları oluşturularak belirlenen öncelikli alanlarda ortak çalışmalar yürütülecek.

“EN BÜYÜK GÜVENCEMİZ ÜNİVERSİTELERİMİZ VE HOCALARIMIZ”

İzmir’de Ege Üniversitesi ile işbirliği içinde bulunmaktan gurur duyduğunu dile getiren Bakan Fakıbaba, “Urfa’da şehidimiz var, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mehmetçiğimiz Afrin’de vatan için çarpışıyor. Biz de ülkemizin daha ileriye gidebilmesi için büyük bir mücadele içindeyiz. Sayın Rektörüm Bakanlıkta da çalışma arkadaşımdı. Kısa sürede üniversitede yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı kendisini kutluyorum. Eğer üniversitelerimiz bize destek vermezse bizim başarılı olma oranımız düşük olacaktır. Çiftçinin bilgi ile buluşmasında en önemli rol size düşmektedir. Bilime çok inanan bir bakanınızın olması nedeniyle büyük bir ivme kazanacağımıza yürekten inanıyorum. İkili olarak protokoller yapmak ve bunları yerine getirmemiz gerekiyor. Bu gönüllülük esasına dayalı bakanlığımızın üniversitemizin ülkemizin kazanacağı bir çalışma ortaya koyacaktır. Geldiğim günden beri ‘Biz toprağı suyla çiftçiyi bilgiyle buluşturacağız’ diyorum. Bunu yaptığımızda hem gıdanın hem hayvancılığın hem de tarımın önü açılacaktır. İzmir’de olmam nedeniyle şehidimizin cenazesine gidemedim ama bugün de vatanımız için önemli bir adım atıyoruz. Bakanlık olarak üniversitelerle 81 ilde çok güzel şeyler yapacağız. Zemin buna hazır, üniversite hazır, Türkiye hazır, bir başkaları yaptıysa biz niye yapmayalım çok iyi bir ekibimiz var. Bizim en büyük güvencemiz üniversitelerimiz ve hocalarımız. Sayın rektörümün yaptığı çalışmaları duyuyorum ve kendisini kutluyorum” dedi.

“BAKANLIĞIN ELİ KOLU OLMAK İSTİYORUZ”

Bakan Fakıbaba’nın her zaman olduğu gibi çevresine coşku ve heyecan verdiğini kaydeden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ olarak ciddi bir akademik kadroya sahip olduklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Budak, “Üst düzeydeki politikalara katkıda bulunmak istiyoruz. Tarımda ciddi bir motivasyon yarattınız. Ülkemizin gıda, tarım ve hayvancılığı için Ege Üniversitesi olarak üst düzeydeki politikalara katkıda bulunmak, Ege’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın eli kolu olmak istiyoruz. Sizlerle el ele çalışarak ülkemize, üniversite olarak daha fazla katkı sunmak istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili Emin İzol protokolü imzaladı.

Prof. Dr. Budak, Bakan Fakıbaba'ya fidan dikim sertifikası verdi, bu sırada Bakan Fakıbaba, "Benim de artık İzmir'de bir dikili ağacım var" dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Ahmet Eşref Fakıbaba Ahmet Güldal Emin İzol Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Mustafa Bolca Prof. Dr. Canan Fisun Abay Prof. Dr. Ali Saffet Gönül Prof. Dr. Mehmet Ersan

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)