Şekerbank

Bölgesel Gıda Güvenliği Program Toplantısı Antalya'da Başladı

Bölgesel Gıda Güvenliği Program Toplantısı Antalya'da Başladı

Ekonomik İş Birliği Teşkilatı (EİT) Gıda Güvenliği Bölgesel Koordinasyon Merkezi'nin (BKM) 3. Yönlendirme Komitesi Toplantısı kapsamında üye ülkelerin temsilcileri 2018-19 dönemi için bölgede gıda güvenliği adına atılacak adımları tartışmak için bir araya geldiler.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün teknik desteği, Ekonomik İş Birliği Teşkilatı ortaklığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı finansmanıyla kurulan Ekonomik İş Birliği Teşkilatı (EİT) Gıda Güvenliği Bölgesel Koordinasyon Merkezi'nin (BKM) 3. Yönlendirme Komitesi Toplantısı üye devletlerin katılımıyla bugün Papillon Ayscha Otel, Antalya'da başladı.

İki gün boyunca sürecek toplantıda ikinci Sürdürülebilir Kalkınma Amacı olan ‘Sıfır Açlık’ a ulaşmada EİT üye ülkelerini (Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan  ve Özbekistan) bekleyen ortak zorluklar ve 2019-20 için oluşturulacak yeni Bölgesel Gıda Güvenliği Programı'nın öncelikli konuları tartışılacak.

2012 yılında, Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği (AB) ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde Ankara’da kurulan merkez, EİT Sekreterliği ve FAO-SEC ile iş birliğinde EİT/FAO Bölgesel Gıda Güvenliği Programı’nın uygulanmasına yönelik bölgesel bir koordinasyon merkezidir.

Temel amacı, EİT üye ülkelerindeki Bölgesel Gıda Güvenliği Programı’nın ilgili projelerini ve faaliyetlerini koordine etmek ve tarım ve gıda güvenliği alanlarında üye ülkeler arasında iş birliğini geliştirmek olan merkez, 2013’ten itibaren uygulamaya konulan FAO-Türkiye Ortaklık Programı (FTPP) kapsamındaki bir proje ile desteklenmektedir.

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?