Ayvacık 1. Zeytin Şenliği Düzenlendi

Ayvacık 1. Zeytin Şenliği Düzenlendi

Ayvacık Belediyesi, Ayvacık İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ayvacık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı, Ayvacık Ziraat Odası ve Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği tarafından ortaklaşa "25 Kasım Dünya Zeytin Günü" münasebetiyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ayvacık Meslek Yüksek Okulu'nda 1 Aralık 2017 Cuma günü "1. Zeytin Şenliği" düzenlendi.

1. Zeytin Şenliğine Ayvacık Kaymakamı Hakan HAKYEMEZ, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal ŞAHİN, Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem KARADAĞ, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman ÖZKAN, Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Arda AKÇAL, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Ahmet GÜLER, Çanakkale Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sevcan ELVER, TKDK İl Koordinatörü Cem AKŞİT, Edremit Zeytincilik Üretim İstasyon Müdürü Murat KÜÇÜKÇAKIR, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Ayşen YILDIRIM, Ayvacık İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Emin EKİCİ, Ayvacık İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun ÇETİN, Ayvacık Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nuray Damar ÇETİN, TARİŞ Başkanı Zahit MERT, İl/İlçe kurum ve kuruluşlardan birçok yönetici ve çalışanı, siyasi temsilciler, Ayvacık ilçesinde zeytin yetiştiriciliği yapan çiftçiler ve firma yöneticileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Ayvacık Kaymakamı Hakan HAKYEMEZ; "İlçemizde 110 bin dönüm alanda zeytin tarımı yapılmakta, yaklaşık 50 bin ton sofralık zeytin, 10 bin ton civarında yağ üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu ürünleri katma değeri yüksek bir şekilde piyasaya nasıl sunarız bu önemli. Bu bağlamda gerçekleştirilen bu çalışmanın, bu etkinliğin önemli katkılar sunacağını düşünüyorum" dedi.

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal ŞAHİN konuşmasında; "Bu tür etkinliklerin yapılması köylülerimizin bilgilendirilmesi açısından çok önemli. Zeytin çok önemli bir girdidir. Fakat bize tabiatın doğal olarak verdiği o zeytinin hasat mevsimi başladı. İzliyorum ki biraz daha teknik ve bilimsel yapılmasında fayda var. Çünkü o doğal şeyi biz toplarken dahi bozmaya başlayarak topluyoruz. Hasattan koyduğumuz çuvala kadar dikkat etmemiz gerekli. İşte bu toplantılarla köylümüz bilinçlenirse bu zeytin ve zeytinyağını sofralara daha kaliteli ve güzel gelmesini sağlayacağız" dedi.

Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ yaptığı konuşmasında; "Zeytin; insanlığın ilk çağlarından bu yana; barışın, onurun, bolluğun, bereketin simgesi olmuştur. Zeytinyağı, bitkisel yağlar içerisinde, fiziksel yöntemlerle doğal olarak üretilen tek yağ olup, insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmez. Zeytin ağacı oldukça uzun ömürlü bir ağaç olup, ona " Ölmez Ağaç" ismi yakıştırılmıştır. İlimizde işlenebilir tarım arazilerinin % 9,7 si zeytinliklerden oluşmaktadır. 2016 yılı verilerine göre 304.557 da yağlık, 17.578 da sofralık olmak üzere toplam 322 bin dekar alanda zeytin üretimi yapılmaktadır. Bu da yaklaşık Türkiye'nin % 3,8 i olmaktadır. Bu alanlarda 4.934.456 meyve veren yaşta, 496.410 meyve vermeyen yaşta olmak üzere toplam 5.430.866 zeytin ağacı bulunmaktadır.  Bu Türkiye'nin %3,2 sini oluşturmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu 2016 yılı verilerine göre ilimizde 106 bin ton yağlık, (Türkiye üretiminin % 8,2'i), 6 bin ton sofralık olmak üzere toplam 112.193 Ton zeytin, 21.200 ton zeytinyağı üretilmiştir.  Uzun yıllar ortalamasına göre (2002-2016) ilimizde yıllık 117 bin ton zeytin ve 24 bin ton zeytinyağı üretilmektedir. İlimiz % 8,2 lik pay ile yağlık zeytin üretiminde ülkemizdeki en fazla yağlık zeytin üreten altıncı sıradaki ildir (TÜİK-2016). İlimizde en fazla zeytin üreten ilçeler Ezine, Ayvacık, Bayramiç ve Merkez ilçedir. En fazla zeytin üreten köyler Geyikli, Gökçebayır, Adatepe, Ahmetçe, Sazlı, Gülpınar, Pıtıreli, Zeytinli, Küçükçetmi, Kemallı, Paşaköy, Büyükhusun, Mecidiye, Akköy ve Arıklı'dır. Bugüne kadar yapılan çalışmalara göre ilimizde 2017 yılında 35 bin ton zeytinyağı üretimi beklenmektedir. İlimizde zeytin tarımı ile uğraşan üretici sayımız 7.810 dur.

Ayvacık ilçemizde 108.200 dekar yağlık, 5.310 dekar sofralık olmak üzere toplam 113.510 dekar alanda 1.460 üreticimiz zeytin üretimiyle uğraşmaktadır. 2002 ile 2017 yılları arası incelendiğinde Ayvacık ilçemizde yıllık ortalama 2.092 ton sofralık, 43.557 ton yağlık olmak üzere 45.649 ton zeytin, 9408 ton zeytinyağı üretilmektedir. İlçede 1.814.000 meyve veren yaşta, 19.150 meyve vermeyen yaşta olmak üzere toplam 1.834.050 adet zeytin ağacı vardır. İldeki zeytin üretiminin % 37 si Ayvacık ilçemizde yapılmaktadır.

2016 yılı verilerine göre ilimiz bitkisel üretim gelirlerinin toplamı 2 milyar 500 milyon lira olup bunun % 15 i (360.465.000 TL) zeytin üretimi sağlamaktadır. İlimizin Tarımsal üretim gelirleri toplamı 3 milyar 500 milyon (3.415.601.996) lira olup bunun % 10 u zeytin üretiminden elde edilmektedir." dedi.

On sekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı "Zeytin Hastalıkları ve Zararlıları, Edremit Üretim İstasyon Müdürlüğü "Zeytin Üretimi" ve Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü "Zeytinyağı Kalitesini Etkileyen Faktörler" konusunda sunumlarını gerçekleştirerek zeytinyağı üreticilerinin ve katılımcılarının sorularını cevaplandırdılar.

Ayvacık İlçesinde faaliyet gösteren firmalar şenlik alanında stant açarak ürünlerinin tanıtımlarını yaptı.

Zeytinyağı Tadım Yarışmasında seçim heyeti olarak Edremit Zeytincilik Üretim İstasyon Müdürü Murat KÜÇÜKÇAKIR, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Ayşen YILDIRIM ve Nusratlı Köyünden Murat KONYALI görev aldı. 56 üreticimizin katıldığı yarışmada birinci Paşaköy Muhtarı Ünal ATICI'ya tam altın, İkinci Bademli Köyünden İlkay ERDOĞAN'a yarım altın ve üçüncü Bademli Köyünden Hilal AYDEMİR çeyrek altınla ödüllendirildiler.

İlkokul öğrencileri yapmış olduğu 25 resim çalışması gün boyu sergilendi. Şiir ve kompozisyon alanlarında dereceye giren öğrencilerimizin eserleri okundu. Ayrıca ilçedeki ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen zeytin konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerden birinciye bisiklet, ikinci ve üçüncüye altın hediye edildi. Törende Ayvacık Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni ve öğrencilerinden oluşan ekip müzik dinletisi sundu.

Tören, yapılan ikramların ardından son buldu.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Çanakkale Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Erdem Karadağ Zeytin Şenliği Ayvacık Belediyesi Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ayvacık Ziraat Odası Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği Ahmet GÜLER Çanakkale Ticaret Borsası

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?