Şekerbank

Arıcılık Sempozyumu Düzenlendi

Arıcılık Sempozyumu Düzenlendi

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (KUDAKA) Anahtar Çözümler Programı kapsamında Erzincan'da "Arı Ürünleri Üretimindeki Kriterler ve Bal Dışındaki Arı Ürünlerinin Önemi" konulu sempozyum düzenlendi.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından yürütülen "Anahtar Çözümler" isimli program kapsamında Erzincan Valiliği, Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliğinde Erzincan Hilton Garden Inn Otel'de düzenlenen sempozyum Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Akabinde programın açılış konuşmasını yapan Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın Murat Şahin, dünya genelinde Türkiye'nin 7 Milyon kovan varlığı ve yıllık 103 bin ton bal üretimi ile Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu seviyeyi yakalamış olmasında ciddi bir emeğin olduğunu kaydetti.

İl Müdürü Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü : "Her mevsime uygun zengin arıcılık alanlarının olması, özellikle turuncgil alanlarına, kültür bitkilerinin çeşitliliğine ve dağlık bölgelerdeki doğal floral kaynaklara sahip olması nedeniyle pek çok arı yetiştiricisi kolonilerini kışlatmak, geliştirmek ve üretim yapmak amacıyla yoğun gezginci arıcılık faaliyeti göstermektedir. İlimize bakıldığında İklim ve bitki örtüsü ilimizde arıcılığın gelişmesi için son derece uygun olduğu görülmektedir.  2016 yılı verilerine göre 95 bin koloni varlığı ve 1450 tonluk bal üretimiyle Erzincan üretimde önemli bir potansiyele sahiptir. Hedefimiz gerek koloni varlığı gerekse bal üretimi açısından ülke genelinde ilk 10 içerisinde kendimize bir yer bulmak olmalıdır. Öte yandan unutulmamalıdır ki, tarımda üretmek kadar, ürettiğini pazarlayabilmek, rekabet gücüne sahip olmak da büyük bir önem taşımaktadır. Bu noktada üreticilerimize, birlik ve kooperatiflerimize önemli iş düşmektedir. Alternatif arıcılık ürünlerinin kaliteli bir şekilde üretilip pazarlanabilmesi, bal dışında da katma değeri fazla olan arıcılık ürünlerinin açığa çıkması ve piyasada arz oluşturularak pazarlanabilmesi önem arz etmektedir".

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Erzincan Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Murat Şahin Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı KUDAKA Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?