Şekerbank

250 noktaya taşınacak

250 noktaya taşınacak

TİGEM’in başına kaymakamlık yaptığı ilçelerde tarımsal mucizeler yaratan İsmail Şanlı atandı. Köy arazilerini özel formüllerle birleştiren Şanlı’nın sistemi 250 farklı bölgede hayata geçecek

Yozgat Kadışehri Kaymakamı İsmail Şanlı'nın 2010'da başlattığı arazi birleştirme projeleri büyük bir mucize yarattı. Küçük bir ilçe, 6 yılda 50 ülkeye meyve ihraç eden bir tarım üssüne dönüştü. Daha sonra farklı ilçelere atanan Şanlı'nın bu başarısı devam etti. Ortaya çıkan tablo hükümetin de dikkatini çekti ve Şanlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) atandı.

ARAZİLERİ BİRLEŞTİRDİ
Kurum dışından atanan ilk genel müdür unvanına da sahip olan Şanlı'ya gittiği ilçelerde hayata geçirdiği mucizeleri 250 noktaya taşıma görevi verilmesi bekleniyor. Yer tespit çalışmaları için start verilirken, uygulamaya 2018 itibarıyla başlaması hedefleniyor
.

Şanlı, Kadışehri ilçe Kaymakamlığı döneminde hayata geçirdiği proje ile kan davalı olan köylüleri barıştırarak arazilerini birleştirmiş, birleştirilen tarım arazisine ise 5 bin dönümlük meyve bahçesi kurulmuştu. 100 köylünün kurduğu kooperatifle 220 traktörün 150'si satılmış ve verimlilik artmıştı. Yine biçerdöver kullanımlarında da benzer oranlarda iyileşme sağlandı. Projeyle bölgeler gıda üssü haline geldi.

25 YILLIĞINA KİRALANIYOR
250 noktaya uygulanması planlanan projenin sekteye uğramaması için arazi sahipleri arazilerini ilgili kamu kuruluşunun kurduğu bir şirkete 25 yıllığına kiralıyor. Bu sayede kurumsal bir bütünlük yakalanırken, ortaklar arasından çıkabilecek olası pürüzler de bertaraf ediliyor. Sistemle toprakların değeri de artıyor. Proje öncesi 300 TL'ye satılan bir dönüm arazinin değeri, bütünleştirme çalışmalarının ardından 2 bin TL'ye kadar çıkıyor.

ÇİFTÇİLER GERİ DÖNDÜ
Daha önce iş aramak için İstanbul başta olmak üzere büyük şehre göç eden köylüler kendi topraklarında çalışarak ciddi gelir elde etmeye başladı. Hatta çiftçilerin para kazanmaya başladığını gören akrabaları da tekrar köye dönmeye başladı.

Kaynak: Sabah


Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü TİGEM İsmail Şanlı KÖY TOPRAK TARLA BAĞ BAHÇE

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)