Şekerbank

19 İşletmeye 11 Milyon 136 Bin Lira Hibe Desteği

19 İşletmeye 11 Milyon 136 Bin Lira Hibe Desteği

Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından % 50 Hibe Desteği ile tamamlanan projelerle ilgili göstergeler umut veriyor.  

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay, yaptığı yazılı açıklamada, "Ulusal Tarım Stratejisi Kırsal Kalkınma Planı çerçevesinde; doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulmasını amaçlamaktadır.

2007 yılında, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında başlatılan proje günümüze kadar aksatılmadan sürdürüldü. Yatırım projesine sahip olan müteşebbislere, yatırım tutarının % 50'sinin devlet tarafından karşılıksız verilmesi ilkesine dayanan bu desteklerden şimdiye kadar 73 kişi yararlandı. Tarımsal ürünlerin işleme, depolama ve paketleme gibi iş kollarında gerçekleşen yatırımlar, hibe destekleri dâhil toplam 34 milyon 855 bin TL olarak gerçekleştirilirken, 2330 kişi istihdam edildi.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamındaki % 50 Hibe Desteği Projesine 2017 yılında da devam ediliyor. Tarımsal ürün işleme, paketleme, çelik silo, soğuk hava deposu ve çiftlik faaliyetleri ağırlıklı olarak gerçekleşen yatırımlardan  2017 yılında toplam 12.265.758 liralık yatırıma 21 yatırımcı proje başvurusu yaptı. 21 proje  Bakanlığımızca destekleme kapsamına alınmış ancak 19 yatırımcı müdürlüğümüzle hibe sözleşmesi imzaladı. 11milyon 136bin TL tutarındaki hibe ile toplamda 22 milyon 272 bin TL yatırım yapılacak ve 267 kişiye iş istihdamı sağlanacaktır."

Kaynak: Tarım Pusulası


Trabzon Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Cahit Gülbay Kırsal Kalkınma Yatırımları

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Artık Lüks Değil Mecburiyet
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?