Şekerbank Ücretsiz EFT

Üreticilere Yağ Üretimini Artırmak İçin Hibe Soya Tohumu Dağıtıldı

Üreticilere Yağ Üretimini Artırmak İçin Hibe Soya Tohumu Dağıtıldı

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ülkemizin ihtiyacı olan yağlı tohumlar üretimini artırma ve bölgenin soya ekiliş alanlarını artırmak amacıyla üreticilere soya tohumu dağıtıldı.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında Terme, Çarşamba, Tekkeköy, Alaçam ve Bafra ilçelerinde soya üretimi yapacak üreticilere 27,5 ton Arısoy çeşidi soya tohumluğu, 500 kg Yemsoy (slajlık) çeşidi soya tohumluğu, 2 ton Samsoy (KTAE Müdürlüğü) çeşidi soya tohumluk dağıtıldı.

Yağlık tohum üretiminin önemine değinen Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı açıklamada; “Soya bitkisi, ülkemize ilk kez 1930’lu yıllarda girmiş ve uzun yıllar boyunca sadece Karadeniz bölgesinde tarımı yapılmıştır. Son 20 yılda uygulamaya konulan 2. Ürün Projesi ile Ege ve Akdeniz bölgelerinin sulanır alanlarında yetiştirilmeye başlanılan soyanın tarımı bugün için ağırlıklı olarak Çukurova Bölgesinde yapılmaktadır. Adana ve Osmaniye illeri, Türkiye soya üretiminin % 80-85’ini karşılamaktadır. Ancak son yıllardaki soya üretimimiz 100-150 bin tona düşmüş olup, çiftçilerimizin bu değerli ürünü daha fazla tanıması ve ekim nöbetinde yer vererek, soya üretimini yaygınlaştırması gerekmektedir. Samsun ilinde 2019 yılında 17.033 da alanda üretim yapılmış 299 kg/da verimle 5093 ton soya elde edilmiştir. İlimiz Terme ilçesinde 12.663 da alanla ilk sırada 1.303 da alanla Bafra ikinci sırada yer almaktadır. Yağlı tohumlu bitkiler içerisinde yer alan soyada 2019 yılı fark ödemesi destekleme birim fiyatı 0,6 TL/kg’dır. Soya üreticilerine Mazot Gübre Desteklemelerinde 30 TL/da (mazot 26 TL, gübre 4 TL) ödenirken sertifikalı soya tohumu kullanan üreticilerimize 20 TL/da. Destek verilmektedir. 2019 yılında sertifikalı soya tohumu kullanan Çarşamba (34),Terme (28) ve Tekkeköy (1) ilçelerinden toplamda 63 üreticiye 2.019 da alanda toplam 40.395 TL destek verilmiştir. Sertifikalı Soya üretimini yapan çiftçilerimize 0,35 TL/kg. üretim desteği verilmektedir. Bakanlığımızın da destekleme kalemlerinde önemli bir yeri olan soya konusunda İl Müdürlüğümüz de yerel imkanları kullanarak çiftçimizi sertifikalı tohumluk kullanımı konusunda destekleyerek önemli bir adım atmaktadır. Tüm çiftçilerimize ve tarım sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: Tarım Pusulası


Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü İbrahim Sağlam yağlı tohumlar üretimi soya tohumu üretici

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU