Şekerbank Esnaf Yeni

“Tarladan Çatala Sebze Hastalıklarıyla Mücadelede İş Birliği ”

“Tarladan Çatala Sebze Hastalıklarıyla Mücadelede İş Birliği ”

Kamu, Özel Sektör ve Üniversite sebze hastalıklarına yönelik farkındalık projesinde iş birliği yapacak.

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB), Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM), Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü (GKGM) ve Akdeniz Üniversitesi Tohumculuk ve Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATOM) sebze üretiminde ekonomik kayba neden olan hastalıklara karşı farkındalık projesi başlatıyor.

Kamu, Özel Sektör ve Üniversite iş birliğinde yürütülecek olan proje kapsamında, başta Kahverengi Buruşuk Meyve Virüsü (ToBRFV-Tomato Brown Rugose Fruit Tobamovirus) olmak üzere, domates ve biber üretiminde ekonomik kayıplara neden olan hastalıklara karşı farkındalık ve eğitim programları düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Pilot illerde düzenlenecek olan eğitimlerde; hastalıkların tanıtılması, tohum üretim seralarında, fideliklerde ve açık tarla üretimlerinde alınması gereken tedbirler ve hastalıkla etkili mücadele yöntemleri gibi konular hakkında firma çalışanlarına ve çiftçilere bilgi verilecek.

TAGEM’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya; TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, TSÜAB Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Aydın Atasayar, Akdeniz Üniversitesi Tohumculuk ve Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hakan Fidan ile TAGEM, BÜGEM ve Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerinden temsilciler katıldı.


ToBRFV-Tomato Brown Rugose Fruit Tobamovirus Kahverengi Buruşuk Meyve Virüsü TSÜAB TAGEM BÜGEM GKGM ATOM Sebze Hastalıkları

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU