Tarım İl Müdürü Güvenli Olmayan Kimyevi Gübreler Konusunda Uyardı

Tarım İl Müdürü Güvenli Olmayan Kimyevi Gübreler Konusunda Uyardı

Hububat ekim döneminin devam ettiği şu günlerde Taklit, Tağşiş ürün Olarak Üretilen ve Güvenli Olmayan Kimyevi Gübrelerin kullanımı ile ilgili Eskişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Salih SÖĞÜT yaptığı bilgilendirme açıklamasında;

"Hububat ekiminin yoğun olarak yapıldığı ve yapılmakta olduğu şu günlerde İl Müdürlüğümüze değişik kaynaklardan ulaşan bilgilere göre, kaçak olarak üretilen, taklit ve tağşiş ürün olan, çiftçilerimizce taban gübresi olarak adlandırılan kimyevi gübreleri (DAP 18 46 0 -  20 20 0 +Zn  Kompoze  gübreleri  vb.) , bazı İlçelerimizin Mahallelerinde araç üzerinden ve herhangi bir belge vermeden, kandırmaya yönelik, gerçeklerine göre hesaplı olarak, taklit ve tağşiş yapılarak üretilen  gübreleri sattıkları tespit edilmiştir.

Bu gübreleri, ambalaj etiket bilgileri ve fiziksel görünümleri itibariyle taklit ve tağşiş  gübre olduklarını ayırt etmek mümkün olmamaktadır. Bu gübrelerin analizlerinin sonucunda;  etiket bilgileriyle uyumlu bitki besin elementleri bulunmamakta, hatta hiç olmamaktadır.

Bu gübrelerle ilgili olarak, İl Müdürlüğümüzce inceleme başlatılmıştır.

Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için seyyar olarak pazarlanan, Mahallelerinde satılan gübreleri almamaları gerekmektedir. Zaten bu tür gübrelerin seyyar olarak pazarlanması, Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği mevzuatına uygun değildir. 

Bu nedenle, çiftçilerimizce sabit, yerleri bilinen, İl Müdürlüğümüzden Gübre Dağıtıcılık Belgesi ile izin verilen ve üretici firmaların bayisi olan ve bu belgeleri istenildiğinde ibraz edebilen,  sattıkları ürün bilgileri ile birlikte şirket bilgilerini içeren (fatura ve sevk irsaliyesi vb.) belgeleri düzenleyerek tarafınıza veren gerçek ve tüzel kişiliklerden bu gübreler alınmalıdır.

Aksi takdirde çiftçilerimiz ödemiş oldukları gübre bedellerinden ve ürün kayıplarından dolayı mağduriyetlerinin oluşacağı, geleceğimizin mirası olan topraklarımızda da telafisi güç ve imkânsız sonuçlara da neden olabileceği unutulmamalıdır." dedi.

Kaynak: Tarım Pusulası


Eskişehir Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Mehmet Salih SÖĞÜT kimyevi gübreler Kompoze gübreler Hububat ekim dönemi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Haller olmazsa ürünler nasıl pazarlanacak?
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?