Şekerbank

Sulama ve Tahliye Tesisleri Ücret Tarifelerine Yüzde 15 İle 18,75 Arasında Zam

Sulama ve Tahliye Tesisleri Ücret Tarifelerine Yüzde 15 İle 18,75 Arasında Zam

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün 2019 yılı sulama ve tahliye tesisleri işletme ve bakım ücret tarifeleri belirlendi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün 2019 yılı sulama ve tahliye tesisleri işletme ve bakım ücret tarifeleri belirlendi.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 2019 yılı sulama tesisleri işletme ve bakım ücret tarifeleri, 30 farklı bitki çeşidi için 17 lira ile 328 lira arasında değişecek. Bin metreküp su ücreti, 26 lira ile 136 lira arasında olacak.

2019 yılı sulama ve tahliye tesisleri işletme ve bakım ücret tarifelerinde birinci grup sulama ücretlerine %15-18,75 arasında, ikinci grup %15,15-17,07 ve pompaj sulama ücretlerine ise %15-16,46 arasında zam yapıldı.

İşletme ve bakım ücreti, her bitkinin yıl içindeki yetişme süresine göre tespit edilecek. Bu nedenle bir yıl içinde aynı parsele, biri kalktıktan sonra yenisi ekildiğinde, bu bitkilerin her biri için ayrı ayrı işletme ve bakım ücreti uygulanacak.

Yıllık işletme ve bakım ücretleri, sulama sayısına bakılmaksızın, sulanan veya tahliye tesisinden yararlanan parsel sahibinden, kiracı veya ortakçıdan alınacak.

Tahliye tesisi işletme ve bakım ücreti, bitki çeşidine bakılmaksızın, tarım yapılan parsellere yönelik olacak. Suyun metreküp olarak ölçülebildiği sulama şebekelerinde, işletme ve bakım ücreti, suyun tarifede gösterilen metreküp su ücreti üzerinden belirlenecek.

- İndirimler devam edecek

Bir yıl içinde aynı parsele biri kalktıktan sonra diğer bitki ekildiğinde, bir önceki bitkinin sulanmış olması şartıyla ondan sonra ekilen bitkilerin işletme ve bakım ücreti yüzde 20 indirimli uygulanmaya devam edilecek.

Sulamada kullanılmak amacıyla kanallarla su yataklarına bırakılan sularla sulama alanı içi ve dışı sahalarda, büyüme müddeti boyunca devamlı olarak çiftçilerin kendi ekipmanlarıyla suladıkları bitkilere (yağmurlama sistemi dahil), işletme ve bakım ücretinin yüzde 20 indirimli uygulaması da sürecek.

Çiftçilerin büyüme müddeti boyunca devamlı olarak damla sulama sistemiyle suladıkları bitkilere, işletme ve bakım ücreti yüzde 50 indirimli sağlanmaya devam edilecek.

2019 Yılı Sulama Ve Tahliye Tesisleri İşletme Ve Bakım Ücret Tarifeleri​

Kaynak: Tarım Pusulası-AA


Tarımsal Sulama Sulama Ücretleri Sulama Tarifeleri DSİ Sulama Birlikleri Su Ücretlerine Zam tarımsal sulamaya zam

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU