Sulama Kooperatifinin Borçları Yapılandırıldı

Sulama Kooperatifinin Borçları Yapılandırıldı

Bolu İli Seben İlçesinde Kurulu S.S. Merkez Dedeler Nimetli ve Civarı Köyleri Sulama Kooperatifi'nin 2004 yılında Soğuk Hava Deposu kurulumu amaçlı kullanmış olduğu kredi, bu kanun kapsamında yapılandırıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca tahsis edilen 1.173.688,00 TL kredinin bir kısmı ödenmiş ancak kooperatifin ödeyecek gücü kalmadığı için borçları muaccel hale gelmişti. Söz konusu kanuna göre kooperatifin 826.579,38 TL borcu eşit taksitlerle on yılda ödenmek üzere yapılandırılarak sözleşme imzalandı.

Konuya ilişkin olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Fahri TETİK şu açıklamayı yaptı: "1968 yılında kurulan, Aladağ Çayının suyunu çiftçilere kullandırmak ve tarımsal üretimi desteklemek adına Bolu'da kurulan ilk sulama kooperatifi olan S.S. Merkez Dedeler Nimetli ve Civarı Köyleri Sulama Kooperatifi Seben ilçesinde elmacılığın gelişmesine de katkıda bulunmuştur. Seben İlçesinde yıllık 30- 40 bin ton arasında elma üretimi gerçekleşmektedir. Pazarlaması yapılamayan elmaların depolanması için oldukça elzem olan soğuk hava deposu 2004 yılından itibaren üreticilerimizin hizmetine sunulmuştur. Seben' de 70'li yıllarda geliştirilen ve Seben'i elmacılığın merkezlerinden birisi haline getiren gelişmelerden sonra, elma bahçelerinin yenilenmemesi nedeniyle yaşlanan Seben elma bahçelerinde, üretim her yıl biraz daha düşme sürecini yaşamaktadır. Son yıllarda ülke ve dünya pazarlarında ticari değeri yükselen M9 bodur anaçlarına aşılı; Pink Lady, Jeromine, Golden Reinders, Fuji Zhen Aztec, Granny Smith, Galaxy Gala, MM106 yarı bodur anaçlarına aşılı; Jeromine, Scarlet Spur, Starkspur Golden Deliciouns, Red Chief, Amasya gibi çeşitlerle çalışmalar yapılmış en fazla Golden Reinders, Galaxy Gala, Granny Smith, Pink Lady ve Fuji Zhen Aztec çeşitlerinden verim alınmıştır. Kısa sürede verim çağına gelmeleri ve birim alandan daha fazla ürün elde edilebilmesi açısından bodur ve yarı bodur anaçlar önem kazanmaktadır.'' dedi.

Hasat edilen elmaların en geç 8 saat içerisinde soğuk hava depolarında depolanması pazar değeri kaybının önüne geçmektedir. Elmalar hasattan sonra 0- 1 °C' de 2- 8 ay boyunca depolanabilmektedir.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Bolu Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Fahri TETİK Seben Sulama Kooperatifi elma üretimi elma bahçeleri

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Haller olmazsa ürünler nasıl pazarlanacak?
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?