Şekerbank

Niğde'de "Yerel Buğday Tarla Günü" Etkinliği Düzenlendi

Niğde'de

Niğde Çiftlik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile Kitreli köyündeki "Yerel Buğday Tarla Günü" etkinliği düzenlendi.

Niğde Çiftlik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve  Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile Kitreli köyündeki "Yerel Buğday Tarla Günü" etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Niğde Vali Yardımcısı Cevat UYANIK, Çiftlik Kaymakamı Adnan DOĞAN, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin ÇALIŞKAN, Tarım ve Orman İl Müdürü Asım BAŞ, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih ÖZDEMİR, Çiftlik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tahsin ARSLAN, teknik personeller ile çiftçiler ve davetliler katıldı.

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih ÖZDEMİR, "Türkiye buğdayın ana vatanı. Binlerce yıldır bu coğrafyada süregelen genetik zenginlik ve hazine zor şartlarda bu günlere aktarılmış. Biz bu buğdayları 65 ilden topladık. Elimizde şu anda 3 bine tane farklı buğday var." dedi.

Özdemir, Türkiye genelinde 65 ilden yerel buğdayları topladıklarını belirterek, ekilen yerel buğdayların bizim genetik hazinemiz ve gen kaynağımız olduğunu söyledi.

Özdemir, şunları kaydetti:"Bu buğdayların çok değerli genleri var. Türkiye buğdayın ana vatanı. Binlerce yıldır bu coğrafyada süregelen genetik zenginlik ve hazine zor şartlarda bu günlere aktarılmış. Biz bu buğdayları 65 ilden topladık. Elimizde şu anda 3 bine tane farklı buğday var. Kimisi Niğde'den Erzurum'dan Tokat'tan farklı farklı illerden 3 bin tane buğday var. Çok önemli iki gen bankamız var. Biri Ankara'da diğeri İzmir'de. Bu buğdayları, gen bankalarına kazandırdık. Bununla da bitmiyor, o bahsettiğim genleri bulmamız gerekiyor. Bu buğdayların bazıları kuraklığa dayanıklı, bazıları hastalıklara zararlılara dayanıklı. Dolayısıyla artan nüfusu beslemek için ve gıda güveniği açısında verimi artırmak için bizim bu genleri kullanmamız lazım. Bütün dünya bu buğdayların peşinde ve biz büyük bir zenginliğin üzerinde hep beraber oturuyoruz ve o hazineye sahibiz."

Özdemir, 1935'te yapılan envanter çalışmasından 80 yıl sonra böyle bir envanter çalışması başarıyla yaptıklarını, bundan sonra yapılacak çalışmaların daha önemli olduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

"Gen bankasına koyar üzerinde çalışmazsanız sadece orada depolamış olursunuz. Amacımız yerel buğdaylarla ilgili farkındalığı artırmaya çalışıyoruz. Yerel buğdaylar nedir? önemi nedir, neden hala günümüze kadar gelmiş ve neden geleceğe aktarılmalı konusunu sizlerle birlikte anlatıyoruz. sizlerden de bu bilgileri çevrenize aktarmanızı istiyoruz. Çiftçilerimizle bu ekimleri yaptık. Onlar ellerindeki materyallerinde değerini birileri onlardan isteyecek o zaman daha iyi anlayacaklar. Çünkü yerel tohumlar, şu an sonra derece önemli, bunlardan elde edilen bulgur, ekmek, bazlama, börek de değerli."

Vali yardımcısı Cevat Uyanık da savunma sanayisinde milli düşünce ve birlikle çok ciddi noktalara gelindiğini anlatarak, tarımda da bu değerin yaşanıldığını aktardı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş ise son zamanlarda sağlık konusunda toplumda ortaya çıkan duyarlılıkla birlikte yerel çeşitlerin değerlendirilmesinin daha da önemli hale geldiğini ifade ederek, "Bu nedenle buğday yerel çeşitlerinin gıda güvenliği ve buğday ıslahının sürekliliğinin sağlanmasındaki önemi günden güne artmaktadır. Bu proje ve çalışmalar ile yerel buğdaylar konusunda farkındalık oluşturulmasının yanında Türkiye'nin önemli bir mirasının kaybolmasının önlenmesi de sağlanacaktır" dedi

Konuşmaların ardından yerel buğday çeşitlerinin ekili olduğu tarlalar gezilerek incelemelerde bulunan Vali Yardımcısı Cevat Uyanık, çiftçilerden bilgi aldı.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU