Şekerbank

Migros, Tarım Kredi Kooperatifleri’nden Ürün Alımını 100 Milyon TL’ye Çıkarıyor

Migros, Tarım Kredi Kooperatifleri’nden Ürün Alımını 100 Milyon TL’ye Çıkarıyor

Tarım Kredi Kooperatiflerinden 2019 yılında 50 milyon TL’lik meyve sebze alımı gerçekleştiren Migros, 2020 yılı itibari ile bu tutarı 100 milyon TL’ye çıkararak Türkiye çapında alım yaptığı bölge, il ve ürün sayısını artırdı.

Üreticiler ve kooperatiflerle yaptığı güçlü iş birlikleri ile Türkiye’nin en büyük meyve-sebze alımını yapan perakende şirketi olan Migros, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) ile sürdürdüğü iş birliğine hız kesmeden devam ediyor.

Migros Ticaret A.Ş. Meyve Sebze ve Et Pazarlama Direktörü Ekmel Baydur ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç’ın katılımıyla Antalya’da düzenlenen çalıştayda, potansiyel kooperatiflerin yöneticileri ile Migros yetkilileri bir araya geldi. Yıllık

600 Milyon TL’yi aşan meyve-sebze alımını kooperatif ve direkt üreticilerden temin eden Migros, bu çalıştay ile Türkiye ekonomisine ve tarıma sağladığı katkıyı artırdı. Migros, çalıştayda kooperatifler ile yeni işbirlikleri yaparken, 2020 yılı meyve sebze alım miktarı hedefini 2 katına çıkararak 100 milyon TL yaptı.

Ekmel Baydur: Güçlü üretici ve kazançlı tüketici için kooperatifleşmeye ihtiyaç var”

Bugüne kadar 180 farklı kooperatifle çalıştıklarını söyleyen Migros Ticaret A.Ş. Meyve Sebze ve Et Pazarlama Direktörü Ekmel Baydur, “Tarım Kredi Kooperatifleri ile uzun yıllardır süregelen iş birliğimiz var. Güçlü üretici ve kazançlı tüketici için kooperatifleri destekliyor, büyük yapılar haline gelmesini önemsiyoruz. Organize perakende oyuncularının ölçeği büyümüş kooperatiflerle birlikte çalışması ülke ekonomisine katkı sağlarken enflasyonun dengelenmesinde de büyük rol oynuyor. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iş birliğiyle ülkemizin her köşesindeki üreticilere ulaşarak ürünlerinin ulusal pazarda değer görmesini sağlıyor ve çiftçilerin dünya standartlarında, sürdürülebilir tarım yapmasına destek oluyoruz” dedi.

Ekmel Baydur: “Alımlarımızı iyi tarım ürünlerinden yapacağız”

Sektörde birçok alanda öncü konumda olduklarını söyleyen Baydur, sözlerini şöyle sürdürdü:2010 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ‘İyi Tarım Uygulamaları’ (İTU) standardında üretilen taze meyve ve sebzeyi mağazalarında satışa sunan ilk perakendeciyiz. 9 yılda 800 bin ton İTU ve organik sertifikalı meyve ve sebzeyi müşterilerimize ulaştırdık. Bu çalıştay sonunda da yapacağımız alımların hemen hemen tamamını İyi Tarım Uygulamaları kapsamında üretilen ürünlerden temin edeceğiz.”

Ekmel Baydur: “10 yıl önce 200 ton ürün alırken, bu rakamı 20 bin tona yükselttik”

TKK ile yapılan çalışmalardaki mevcut durumu değerlendirirken, bu ticaretin gelişmesi için yapılan katkılardan da bahseden Ekmel Baydur, “Kooperatiflerden 10 yıl önce 200 ton ürün alım yaparken bu rakam geçtiğimiz yılın sonunda 20 bin tona yükseldi. Gerçekleştirdiğimiz bu çalıştay ile Türkiye çapında ürün alımı yaptığımız bölge, il ve ürün sayısını da önemli ölçüde artırıyoruz” dedi. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 5 adet Meyve Sebze Satınalma Bölge Müdürlüğü Deposu ve 4 adet Tali Depolarının bulunduğunu belirten Ekmel Baydur sözlerini şöyle sürdürdü: “Meyve-sebze alım ve dağıtım merkezlerimizi, Türkiye çapında çiftçilerimizin en yakınlarına konumlandırdık. Bu sayede en taze ürünleri müşterilerimize hızla ulaştırabiliyoruz. Depolarımızda her yıl 350 bin ton meyve-sebze işleniyor. Satın alım miktarlarımız arttıkça üreticilerimiz de daha cesur davranarak bölge ve iklim şartlarına uygun yeni ürünleri tarım alanlarına ekleyebiliyorlar. Çok yakın bir zaman önce Türkiye’nin ithal ettiği kivi ve avokado artık yerli üretim haline geldi. Kiviyi Doğu Karadeniz Bölgesi üreticilerinden TKK vasıtasıyla alıyoruz. Avokadoyu ise Akdeniz Bölgesi üreticilerimizden temin ediyoruz.”

İlyas Kılıç: “2020 hedefimiz 45 bin tonluk yaş meyve-sebze”

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ülke tarımında söz sahibi bir kuruluş olduğuna dikkat çeken Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, şöyle devam etti: “Ülke genelinde 17 Bölge Birliği ve 1625 Kooperatif ile hizmet veriyoruz. Bu sayede sadece hububat endüstri bitkileri değil yaş meyve-sebze konusunda da tedarik boyutunda oldukça çeşitliliğe sahibiz. Tedarik yelpazesine her sene yeni ürünler ekleyerek iş birliği içinde olduğumuz ulusal marketler vasıtasıyla tüketicilere kaliteli ve taze ürün tedarikinde önemli bir rol üstleniyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak ortaklarımızın ürünlerini değerlendirme konusunda sürekli çalışma içerisindeyiz ve bu bağlamda Migros ile 2009 yılında başlayan iş birliğimiz artarak devam etti. 2020 yılında ise yapacağımız çalışmalarla 45 bin tonluk yaş meyve-sebze ticaretini hedefliyoruz. Migros ve kooperatif personellerimizin gayretiyle uyum içinde çalışıyoruz.”

Üreticilerden mahsulleri uygun fiyatla, güvenilir ve yerli gıda anlayışıyla aracı olmadan tüketicilerle buluşturduklarını söyleyen İlyas Kılıç, “Çiftçilerimizin üretimini destekliyor, büyük kurumlarla iş birliklerimizi artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalıştaya katılarak fikirlerini sunan katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Migros Ekmel Baydur Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri İlyas Kılıç meyve-sebze alımı tarımsal ürünler

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU