Şekerbank

Mehmet Şimşek: Tarım Borsası Açılacak

Mehmet Şimşek: Tarım Borsası Açılacak

Mehmet Şimşek, gıda enflasyonu hakkında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Buna göre Şimşek, gıda enflasyonunun düşürülmesi için katkılar sunulacağını ve piyasasının fiyat istikrarı hususunda da gereken dengelemelerin yapılacağı ihtisas borsasının faaliyete geçirileceğini belirtti.

Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gıda enflasyonu hakkında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Buna göre Şimşek, gıda enflasyonunun düşürülmesi için katkılar sunulacağını ve piyasasının fiyat istikrarı hususunda da gereken dengelemelerin yapılacağı ihtisas borsasının faaliyete geçirileceğini belirtti. T

ARIM BORSASI AÇILACAK

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, tarım ürünlerinin hem fizikî hem de ürün senetleri ile işlem göreceği Türkiye İhtisas Borsası Anonim Şirketi’nin kurulması için gereken kararın Bakanlar Kurulu’nda alındığını ve bu kararın nisan ayında yayımlandığını ifade etti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nun koordinatörlüğü ile mevzuat çalışmalarının devam ettiğini ve bu sürecin tamamlanmasının ardından borsaya işlem izni verileceğini belirten Şimşek, piyasanın fiyat istikrarı hususunda dengeleme sağlayacağını ifade etti. Mehmet Şimşek, yaptığı açıklama ile borsanın ortaklarının arasında Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Takasbank, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), otuz üç ticaret borsası, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin bulunacağını belirtti. Borsanın kurulması ile birlikte yatım ürünlerinin gelişmiş ülkeler seviyesine getirileceğini de ifade eden Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, böylece ürün senetleri ile birlikte ticaretin de daha kolay hâle geleceğini savundu.
 

Kaynak: Ekonomihaber


Vakıflar Bankası Halk Bankası Ziraat Bankası Takasbank Merkezi Kayıt Kuruluşu TMO TOBB

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)