Şekerbank

Kırsalda Kadın Girişimciliği ve İstihdamı

Kırsalda Kadın Girişimciliği ve İstihdamı

Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda Vali Mustafa TUTULMAZ, Millet Vekili Hatice Dudu ÖZKAL, Belediye Başkan Yardımcısı Ayfer ÖRTEN, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim ACAR, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımlarıyla ''Kırsalda Kadın Girişimciliği ve İstihdamı'' konulu toplantı düzenlendi.

Programda konuşan Vali Mustafa Tutulmaz; “Konunun uzmanı olan tarımcılarımız, tarım yöneticilerimiz, işadamlarımız, iş kadınlarımız burada onlar da var. Onların tecrübelerinden faydalanmak gerekiyor. Aslında üretimin her aşamasında kadınlarımız var. Şimdi kırsala baktığımızda tarlalarda en fazla çalışan kadın, hayvancılıkla uğraşırız yine kırsalda ağırlıklı olarak üretimin yüzde seksenini yine kadınlar yapar. Tarımın ve hayvancılığın sanayi bölümüne gittiğimizde çalışanlar yine kadınlar. Yani gidiyoruz bir kurutma fabrikasına bakıyoruz, yüzde sekseni yine kadınlar. Aslında tarım ve hayvancılık alanında kadınlar çalışıyor. Görünen bölümünde biraz erkekler var ama esas kadınlar çalışıyor. Bu kadınları bu kadar çalışırken kendi işini yapar hale nasıl getirebiliriz. Bu önemli bir soru. Zaten tüm bu işler yaptıkları işler. Bu işleri biraz daha profesyonelce nasıl yapabilirler bunları değerlendirmemiz gerekiyor. Son dönemde hükümetlerimiz kadın girişimcilere önemli fırsatlar veriyor. Bilhassa kadın çiftçilere erkeklerle kıyaslandığında genç çiftçi kapsamında daha yüksek puanlar vererek onların kendi işini kurabilmesine imkân sağlıyor. Biz işte daha farklı alanlarda neler yapabiliriz. Çünkü bizim ilimiz gerçekten hem tarım alanında, hem hayvancılık alanında, hem de gıda alanında ülkemizde en önde olan illerden birisidir. Bu çok az sayıda İle nasiptir. Bazı iller sadece tarım bölümünde ileridir, hayvancılık zayıftır. Bazılarında sadece hayvancılık vardır, tarım neredeyse yok denecek kadar azdır. Biz şanslıyız Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı'nın üç ana bölümünde de çok iyi bir konumdayız. Ama bu iyinin daha iyisi her zaman var. Daha iyi neler yapabiliriz, ürünlerimizi daha pazarlara nasıl ulaştırabiliriz. Çünkü artık geldiğimiz noktada insanlarımızın en büyük motivasyonu dünyada da bu böyle para. Parayı elde edebilecek, daha çok kazanabilecek ve üreterek elde edilebilecek yollardan birisi de kadınlar için tarımdır. Zaten bildikleri ve yaptıkları iş tarım ve hayvancılıktır. Bunu daha bilimsel nasıl yapılabilirler. Onlara nasıl verimli ve daha iyi iş imkânları nasıl sağlayabiliriz bunları tartışacağız. Burada Öncelikle tarım teşkilatı mensuplarına önemli görev düşüyor. Bu iş fedakârlıkla yapılacak iş.  Nerede girişimci ruhlu kişiler varsa onları bulacaksınız. Onlarla gerekirse projesini birebir oluşturacaksınız, birebir soracaksınız, birebir takipçisi olacaksınız. Bizim çalışanlarımız onların devamlı danışmanı olacak. Bu işleri inşallah hep beraber birlikte yürüteceğiz.  Gıda mühendislerimiz gıda alanında faaliyette bulunacakların destekçisi olacak. Ziraat Mühendisleri tarımla ilgili olanlara, veterinerlerimiz hayvancılıkla ilgili olanlara sonsuz destek verecekler. Bir özel sektör danışmanı mantığıyla destek verecekler. Biz devamlı bu işin takipçisi olacağız. Sayın vekilimiz zaten bu işin de yakından takipçisi olacak. İnşallah hep beraber yüzümüzün akıyla bu işin içinden de başarıyla çıkarız diyorum.” dedi.

Millet Vekili Hatice Dudu ÖZKAL' da Kadınların kırsalda istihdamının nasıl sağlanabileceği ve bu konuya bizzat kendisinin çok önem verdiğini belirterek Afyonkarahisar da ''Kırsalda Kadın Girişimciliği ve İstihdamı'' konusunda ilgili bakanlıklardan her türlü desteğin sağlanabileceğini söyleyerek lider ruhlu kadınlarımızı öne çıkartalım Afyonkarahisar da bu mevzuda milli seferberlik ilan edelim dedi.

İl Müdürü İbrahim ACAR ise amacımız öncelikle eğitim çalışmalarına önem vermek, üretici ve girişimci kadınları bilgilendirerek uygulanabilecek projelerin hayata geçirilmesinde etkinliklerini arttırmak, tarımda kadın girişimciliğini ve istihdamını en üst seviyeye çıkarmak olmalıdır dedi.

Daha sonrada toplantıya katılanlarla fikir alışverişinde bulunup, ''Kırsalda Kadın Girişimciliği ve İstihdamı'' konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Afyonkarahisar Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi İbrahim ACAR Kırsalda Kadın Girişimciliği Mustafa TUTULMAZ Hatice Dudu ÖZKAL

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?