Şekerbank Esnaf Yeni

Kenevir Üretim İzni İçin Müracaatlar Başladı

Kenevir Üretim İzni İçin Müracaatlar Başladı

Ülkemizde Kenevir üretimi 29 Eylül 2016 tarih ve 29842 sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Yönetmelik kapsamında yürütülmektedir. Samsun İli halen ruhsatlı üretim yapılabilecek iller arasında olup bitki tohum veya elyaf (lif) amaçlı olarak yetiştirilebilmektedir.

Yönetmelik kapsamında kenevir üretmek isteyen üreticilerimizin 1 Ocak- 1 Nisan 2020 tarihleri arasında en yakın Kaymakamlık veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekmekte olup başvuru için İl Müdürü İbrahim SAĞLAM konu ile ilgili bir açıklama yaparak şunları söylemiştir:

“Toplumsal asayiş ve halk sağlığı gerekçesiyle, kayıt dışı üretimine sadece bizde değil Dünyanın pek çok yerinde kısıtlama getirilmiş olan Kenevir bitkisinin üretiminde bildiğimiz gibi Samsun İlimiz Bakanlığımızca ruhsatlı iller arasında ve hatta lokomotif konumundadır. Dolayısıyla bu ruhsat kapsamında, bitkinin üretimi için yasal başvuru ve üretim amacının beyanı gerekli görülmüştür. Bu husustaki müracaatlar 1 Nisan tarihine kadar en yakın Kaymakamlık veya Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerine yapılabilecek olup gerekli belgelerse şunlardır;

Nüfus kayıt örneği,

Üretim yılına ilişkin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)Belgesi,

Üretim yerinin toplam yüzölçümü ile ada/parsel numarasını gösterir kroki,

Başvuru sahibinin Kenevir yetiştiriciliği amacını belirtir Yönetmeliğin Ek-1’de yer alan örneğe uygun başvuru formu( İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden temin edilebilir)

Çiftçinin daha önce izinsiz Kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine ve yetiştiricilik izni verilmesini müteakip bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak hareket edeceğine ilişkin Ek-2’de yer alan örneğe uygun taahhütname (İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden temin edilebilir)

Adı geçen Yönetmelik hükümlerine göre “tohum “ ve “elyaf “ dışında kenevir üretimi söz konusu olmayıp, yasal izin almadan üretim yapılan kenevirler ruhsatsız üretim olarak değerlendirilecektir.1 Nisan 2020 tarihi sonrasında Kenevir üretimi için yapılan Çiftçi Kayıt Sistemi kaydı ile kenevir üretim izin başvurusu kabul edilmeyecektir.

Yönetmelik hükümlerine uygun şartları taşıyan parsel ve üreticilere üretim izini üretim yapılan parselin kayıtlı olduğu mülki amirlik (İlçede Kaymakam, İllerde ise Vali)tarafından verilmektedir. Bu bağlamda üreticilerimizin belirtilen mercilere istenen evraklarla birlikte şahsen başvurmalarını önemle hatırlatır, bol bereketli bir üretim sezonu dilerim.”

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü İbrahim Sağlam Kenevir Üretimi Kenevir İzin başvuruları

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU