Şekerbank

Kayseri Şeker’in Çiftçi Eğitim Semineri Niksar Tarımında Milat Oldu

Kayseri Şeker’in Çiftçi Eğitim Semineri Niksar Tarımında Milat Oldu

Kayseri Şeker tarafından 2019-2020 Şeker Pancarı kampanya dönemi çiftçi eğitim seminerlerine Niksar ve Tokat Bölgesinin pancar çiftçileri yoğun ilgi gösterdiler.

Niksar çiftçi eğitim seminerlerine, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Yolkonak Belediye Başkanı Musa Atasoy, Gökçeli Belediye Başkanı Ayhan Öztürk, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyeleri,  Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdür yardımcıları, Turhal Şeker Fabrika Müdürü Hulusi Yüksel,  Ak Parti İlçe Başkanı Kemal Yılmaz, Ticaret ve Sanayi odası, Ziraat Odası, Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanları ve bazı STK temsilcileri ile Niksar Bölgesinde şeker pancarı ekimi yapan yaklaşık 600 çiftçi katıldı.

Niksar Belediye Düğün salonunda yapılan Çiftçi eğitim seminerinde konuşan Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Kayseri Şeker tarafından düzenlenen çiftçi eğitim seminerinin Niksar’da bir ilk olduğunu belirterek bu uygulamanın Niksar tarımı için bir Milat olacağını söyledi.

Niksar’ın kalkınmasının geçmişte olduğu gibi gelecekte de tarım yoluyla olacağını belirten Özcan sözlerini şöyle sürdürdü; Tokatlı, Turhallı ve Niksarlı tüm çiftçilerimizin arzusu Turhal Şeker Fabrikasının Kayseri Şeker tarafından alınmasından sonra üretime devam ederek hem fabrikanın hem de çiftçimiz kazanmasıydı. Çünkü Çiftçimiz kazandıkça şehrimiz kazanacak. Tokat kazanacak. Niksar kazanacak velhasıl ülkemiz kazanacak ve Ülkemizi çiftçilerimiz kalkındıracaktır dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da konuşmasında; Danişmentlilerin Başkenti olarak tarihte yerini alan Niksar’ın tarımdaki önemine dikkat çekerek Çiftçi eğitim toplantılarının, Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikaları ile sözleşmeli pancar ekimi yapan çiftçilerle 8 yıldan beri yapıldığını ve eğitimlerin çiftçilere önemli katkısının olduğunu belirtti.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; Kayseri Şeker, çiftçisiyle bilgileri paylaşarak ortak bir çalışma ortaya koyduğu daha başarılı bir noktaya doğru her geçen sene ilerliyor. Artık tarımda yeni usul ve tekniklerin kullanılarak makineleşmeye geçilmesi gerekmektedir. Verimliliğimizi artıracak usulleri denememiz gerekmektedir. Çiftçilik Çok meşakkatli bir işitir. Bu kadar meşakkatli olarak yapılan bir işten en yüksek faydayı sağlayabilmek, tecrübe ve araştırmalarla oluşan bilgilerin doğru şekilde kullanılmasıyla ancak mümkün olabilir. Biz de bu toplantılarda bilgilerimizi çiftçilerimizle paylaşıyoruz dedi.

Niksar çiftçi eğitim Seminerinde Ziraat Mühendisi Niyazi Kaya tarafından Pancar tarımında Toprakların korunmasında münavebenin önemi, Rakımın polara etkisi, Toprak hazırlığı, şeker pancarı ekim teknikleri, gübreleme, bitki hastalıkları, sulama teknikleri gibi konularda çiftçiler bilgilendirildi.

Tokat Bölgesinde Çamağzı köyünde yapılan toplantıda Tokat Bölge Müdürü Yılmaz Dağlı tarafından yapılan sunumda şeker pancarı tarımının geliştirilmesi ve yeni teknikler hakkında çiftçiler bilgilendirildi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?