Şekerbank

İç Anadolu'da Sezonun İlk Hasadı Yapıldı

İç Anadolu'da Sezonun İlk Hasadı Yapıldı

Kırşehir'de sezonun ilk  hasadı önceki gün Irmak bucağı köylerindeki tarlalara biçerdöverlerin girmesiyle  yapıldı. 

Sezonun ilk hasadında bizzat tarlada çiftçinin yanında olan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl  Müdürü Kenan Şahin ve İl Müdürlüğü personelleri  hem ürün verimini, hem de biçerdöverleri kontrol ettiler. Yılın ilk arpa hasadında  arazide  bulunarak bir açıklama yapan İl Müdürü Kenan Şahin ; “2018 de  tarımda hububatta ciddi manada bir etkileşim oldu. İlimizde güz yağmurlarımız mükemmel oldu. Ekinlerimiz çok güzel çıktı. Bu bölge her sezon 10-15 gün erken hasada başlardı.  Ancak özellikle şuanda arpa hasadının yapıldığı ırmak bucağında havaların sıcaklığının fazla olması ve yağışın 15 gün geç gelmesin den kaynaklı   mikro klima iklimi haiz olduğu için, bu sezon 20  gün önceden başlamış oldu. Şu anda  ekiplerimizle birlikte  biçerdöverler’ in kontrollerini yaptık ve biçerdöver de herhangi bir sıkıntı görülmedi.  Bilindiği gibi ilk hasatlarda verim biraz düşük olur. Şuanda arpada dekara  210 kğ arpa, çiftçinin tabiri ile 7-8 kile ürün alınıyor. İnşallah bu artarak gidecek. Yalnız 2018 yılında yaşadığımız iklim değişikliğinden kaynaklı bitkilerde ciddi manada pas hastalığı  ve kök çürüklüğü yaşanabiliyor.  Bununla ilgili çiftçilerimiz gerek tohum ekim sezonunda, gerek diğer sezonlarda  İl ve İlçe Müdürlüklerimizle görüşerek  daha az zararla bunu nasıl atlatırız, bunu nasıl telafi ederiz  çalışması yapmalılar.

Şu anda Ziraat Mühendislerimiz ve Ziraat Teknikerlerimizle sahadayız. Hangi çeşit ve hangi hastalıklar var. Hangi yörede hangi hastalıklar var. Bunlara bakarak çalışmalar yapıyoruz.  Ben buradan özellikle nohutla ilgili çiftçilerimizi uyarıyoruz.

Bu sene ilimiz, Türkiye’de  nohut üreten  iller içerisinde çok  önemli bir yer aldı. İlimizde bu sene  500 bin dekara yakın nohut var. Nohut ekiminde ilimizde ciddi manada bir rekolte artışı var. İnşallah çiftçimizin yüzü  bu verimli ürünlerle gülecektir. Ayrıca Vatandaşlarımız tarlalarında ekili ürünlerini mutlaka  kontrol etsinler. Gördükleri her sıkıntıda mutlaka il ve ilçe müdürlüklerimize baş vursunlar.  Bizlerde her daim yanlarında olarak sorunlarının çözümü için elimizden geleni yapmaya hazırız. 

İlimizde başlayan hasatla birlikte tarım ve tarıma dayalı sektörlerde hareketlenme yaşanacaktır ve bu durum  bölgemiz ekonomisine olumlu yansıyacaktır.

Bu vesile ilimizde ilk  hasadının yapıldığı bu günlerde, yeni hasat sezonunun üreticilerimize hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını temenni ediyorum ”dedi.

Kırşehir Irmak bucağı köylerinde  başlanan hasatları kontrol eden İl Müdürlüğü teknik  personelleri, biçerdöver operatörlerine mutlaka yangın söndürücü ve ilkyardım çantası bulundurmalarını, kısa zamanda fazla alan biçmek için hız yapmamalarını, dane kayıplarına neden olmayacak şekilde biçim yapmaları konusunda uyarılarda bulundular. Ayrıca anız yakmanın yasak olduğunu ve zararları konusunda ise çiftçilere bilgiler verildi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Kırşehir Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Arpa Hasadı Biçerdöver Kontrolleri Kenan Şahin

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)