Şekerbank

Hububat Üretiminde Yüzde 8'lik Artış Bekleniyor

Hububat Üretiminde Yüzde 8'lik Artış Bekleniyor

Ulusal Hububat Konseyi'nin (UHK) son değerlendirmesine göre mart, nisan ve mayıs aylarında alınan yağışlar, hububat veriminin artmasında önemli rol oynadı

Ülke genelinde bu yıl yağış dağılımlarının iyi olmasından dolayı, hububat rekoltesinin geçen senenin yüzde 8 üzerinde olmasının beklendiği bildirildi.

AA muhabirinin, UHK'nin raporundan derlediği bilgiye göre, Türkiye'de 1 Ekim 2016-31 Mayıs 2017 tarihlerindeki genel yağışlar hububat için verimli oldu.

Hububat verimliliğini belirleyen nisan ve mayıs yağışları ülke genelinde istenilen seviyede gerçekleştiğinden, mart ayı başındaki endişeyi ortadan kaldırdı ve verimin arttığı gözlemlendi.

Adana çevresi ve Güney Doğu Anadolu'da hububat hasadının başladığı ve verimin iyi olduğu bildirilen raporda, şunlar kaydedildi:

"Adana'da buğday hasadı devam etmekte olup, verim dekar başına 550-650 kilogram civarında seyretmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde mart ayının kısa süreli olarak kurak geçmesi arpa üzerine bir miktar olumsuzluk oluştursa da nisan ve mayıs yağışları ile toparlanma gözlemlenmiştir. Arpanın hasadı büyük ölçüde tamamlanmış olup verimi dekar başına 400-500 kilogram civarındadır. Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde buğday hasadı yeni başlamıştır. Verim, dekar başına 500-650 kilogram aralığında seyretmektedir."

- İç Anadolu'da verim yüksek

UHK Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Taşpınar, 2016-2017 hububat sezonu başlarında yağışların az olması sebebiyle çiftçi ve alıcıda olumsuz bir hava olduğunu fakat mart, nisan ve mayıs ayındaki yağışların verimde önemli artış meydana getirdiğini söyledi.

İlkbahardaki kardeşlenmenin fazla olmasının verimi olumlu etkilediğini belirten Taşpınar, "Türkiye'de yağışlar uzun yıllar ortalamasının yüzde 15,6 altında gerçekleşmesine rağmen yağış dağılımlarının iyi olmasından dolayı, hububat rekoltesinin geçen senenin yüzde 8 üzerinde olmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Taşpınar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının açıkladığı veriler ile kendi verilerinin örtüştüğünü aktardı.

Bu yıl geçen yıla nazaran daha verimli bir üretim sezonu olmasını beklediklerini vurgulayan Taşpınar, "Türkiye genelinde bu yıl 21,5 ila 22 milyon ton buğday rekoltesi bekleniyor. Dünya genelindeki hububat verimi de gayet olumlu düzeyde. Stokların seviyesi 5 yıldır aynı seviyede korunuyor. Son 5 yıl içerisinde elde edilen stoklarda hiçbir kayıp yaşanmamıştır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA


Ulusal Hububat Konseyi Özkan Taşpınar hububat sezonu hububat verimi hububat rekoltesi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Spekülatör Sistemin İlacı
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?