Dünya Genelinde Pamuk Üretimi Yüzde 10 Artacak

Dünya Genelinde Pamuk Üretimi Yüzde 10 Artacak

Pamuk sanayide yeni alanlarda kendine yer buldu

Hazırgiyim ve tekstil sektörlerinin ana hammaddesi pamuk teknolojik gelişmeler sonucu tekstil ve hazırgiyim sektörlerinde polyestere karşı alan kaybetmesine karşın başka sektörlerin hammaddesi olma yolunda hızla ilerliyor. Bu konuda yürütülen AR-GE çalışmalarıyla pamuk kağıt, optik, inşaat ve makine sektörleri başta olmak üzere çok sayıda sektörün hammaddesi olarak kullanım alanlarını genişletiyor.

Teknolojik gelişmeler sonucunda polyester tüketimi hızla artarken, toplam lif tüketiminde polyesterin payı yüzde 67’ye ulaşırken, pamuk yüzde 27’de kaldı.

Tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin ana hammaddesi pamuğun tüm yönleriyle tartışıldığı ve pamuğun dünya genelinde kaderini tayin eden kararların alındığı Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC)’nin 76. Genel Kurul toplantısı bu yıl dünya pamuk üretiminde 6'ncı, pamuk ihracatında 5'inci sırada olan Özbekistan’ın Taşkent şehrinde gerçekleşti.

Dünya genelinde 1.5 milyon ton’luk pamuk tüketimiyle dünya üçüncüsü olan ve 2020 yılında 7. Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’nı İzmir’de düzenleyecek olan Türkiye, ICAC Genel Kurulu’nda kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle yerini aldı.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, ana teması “Küreselleşme ve Teknolojik Gelişme Çağında Pamuk”  olan  toplantıda, dünya genelinde lif tüketiminin 90 milyon tonu aştığının uzmanlarca dile getirildiğini, pamuk tüketiminin ise toplam içerisindeki payının yüzde 27’ye gerilediğini, pamuk açısından sevindirici gelişmenin ise pamuğun birçok sektörde hammadde olarak kullanılmasına olanak sağlayacak Ar-Ge çalışmalarının hız kazanması olduğunu kaydetti.

Eskinazi, “Günümüzde kağıt, optik, inşaat ve makine sanayiinde pamuk hammadde olarak yerini almış durumda. Ar-Ge çalışmalarıyla yeni sektörlerin hammaddesi olabilecek bir ürün” diye konuştu.

Pamuğun teknik performansını arttıracak Ar-Ge çalışmalarına yoğunlaşılmalı

Teknolojik gelişmelerin sonucunda tekstil ve hazırgiyim sektörlerinde pamuk tüketiminin artışının sınırlı kaldığına işaret eden Eskinazi, “İnsanların son yıllarda çok fazla tercih ettiği spor kıyafetler polyester tüketimini hızla arttırdı. 1975 yılında dünya genelinde lif tüketiminde polyester yüzde 5 pay alırken, bugün yüzde 67 seviyesine ulaştı. Bu artışı durdurmak için pamuğun doğal, sürdürülebilir ve yenilenebilir özelliklerini vurgulayan tanıtım kampanyaları yapılmalı, pamuğun teknik performansının nasıl artırılacağı üzerine Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmeli, Ayrıca son zamanlarda plastik ve mikroplastik kirlenmeye karşı oluşan yeni endişelerin pamuğa olan talebi arttırması için Sosyal Sorumluluk Projelerine destek olunmalı” şeklinde konuştu.

Pamuk üretimi yüzde 10 artacak

Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC)’nin 76. Genel Kurul Toplantısı’nda 2017/2018 sezonunda ekili alanların artışına bağlı olarak dünya pamuk üretiminin yüzde 10 artarak 25.4 milyon ton’a ulaşacağı öngörüsünde bulunulduğu bilgisini paylaşan Eskinazi şöyle devam etti: “Dünya pamuk üretiminin 2017/2018 sezonu süresince tüketimi aşacağı ve dünya pamuk stoklarının 18.7 milyon ton seviyesinde kalacağı ifade edildi. Çin dışındaki stokların  yaklaşık aynı oranda artacağı ve Çin’in pamuk stoklarının ise 2017/18 sezonunda düşeceğinin tahmin edildiği iletildi.”

2020 7. Dünya Pamuk Araştırma Konferansı için istişare yapıldı

2020 yılında 7. Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’nın İzmir’de düzenleneceğini hatırlatan ETHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, Ekonomi Bakanlığı Koordinasyonu ve Ege Tekstil ve Hammaddeleri Organizasyonu’nda gerçekleşecek 7. Dünya Pamuk Araştırma Konferansı’nın daha verimli geçmesi adına ICAC Sekreteryasıyla istişare toplantısı yaptıklarını ve organizasyona ilişkin detayların görüşüldüğünü de sözlerine ekledi.

Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC)’nin 76. Genel Kurul Toplantısı’nda;  yapılan sunumlarda tüketicilerin modern ve fonksiyonel ürünlere yönelik talepleri doğrultusunda pamuğun yeni uygulama alanlarının olduğu, pamuğun diğer lifler ile karışımı sonucu inovatif kullanım alanlarının artırıldığı belirtildi.

Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC)’nin 76. Genel Kurul Toplantısı’nda; Ulusal Pamuk Konseyi Genel Sekreteri Hakkı Ünal EVCİM’in, GDO’lu ve GDO’suz Pamuk  Üretim Deneyimleri ve Gelecekteki Etkileri konulu sunumu en çok tartışılan ve ilgi gören sunumlardan biri oldu. Ayrıca, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Doğan ve Balkan Tekstil Makineleri San. Ltd. Şti. CEO’su  Engin Dirik Türk delegasyondan sunum yapan diğer isimler oldu.

Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC)’nin 77. Genel Kurul Toplantısı’nın Fildişi Sahili’nde gerçekleştirilmesi de kararlaştırıldı.

Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi (ICAC)’nin 76. Genel Kurul Toplantısı’nda; Türkiye’yi Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez başkanlığında bir heyet temsil etti. Heyette; Ekonomi Bakanlığı Daire Başkanı Bilgehan Şaşmaz, Şube Müdür V. Hasan Köse, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Seçkin Cenkış, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Daire Başkanı Yusuf Arslan, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, Ulusal Pamuk Konseyi ve İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Şükrü Barış KOCAGÖZ, ETHİB Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Uçak ve Tolga Uskuç, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Doğan ve İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Şeref İyiuyarlar Türkiye delegasyonunda yer alan isimler arasındaydı.

Kaynak: Tarım Pusulası


Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi ICAC dünya pamuk üretimi pamuk ihracatı Jak Eskinazi Dünya Pamuk Araştırma Konferansı

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?