Şekerbank

Çiftçilere ücretsiz danışmanlık sağlayacak tarımsal yayım hizmetleri güçlendiriliyor

Çiftçilere ücretsiz danışmanlık sağlayacak tarımsal yayım hizmetleri güçlendiriliyor

Şanlıurfa ve Eskişehir’deki çiftçilere ücretsiz tarımsal danışmanlık hizmeti verilecek

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasındaki yeni işbirliği Şanlıurfa ve Eskişehir’deki çiftçilere sağlanan destek ve danışmanlık olanaklarını güçlendirecek.

FAO uzmanları, Bakanlık yetkilileri ve paydaşlar bugün Ankara’da gerçekleşen Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesi planlama çalıştayında bir araya geldi.

Kırsal yayım ve danışma hizmetleri; verimliliği arttırmak ve krizlerle mücadelede çiftçilerin ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamada önemli bir role sahip. Bu hizmetlerin kalitesi son yıllarda olumsuz etkilendi ve birçok çiftçi bu hizmetlerin varlığından haberdar bile değil.

Proje bu illerdeki danışmanların hizmetleri kullanan insanlara uygun en güncel bilgilere sahip olmasını ve bu hizmetlerden yararlanmaları için çiftçilere ulaşıp onları teşvik etmeyi sağlamaya odaklanıyor:

• Yayım hizmetleri personeline yatırım yapmak, yüksek kalitede danışmanlık sağlamak için ihtiyaç duydukları bilgi ve donanıma sahip olduklarından emin olmak

• Proaktif şekilde kadınları hedeflemek ve onların özel ihtiyaçlarına cevap verecek hizmetler geliştirmek

• FAO ve Bakanlık’a en çok ihtiyaç duyulan konularda geri bildirim sunabilecek yerel danışma gruplarının oluşturulması

FAO Program Yetkilisi Sheikh Ahaduzzaman bu projenin yayım hizmetlerini henüz kullanmayan kişileri ve özellikle kadınlar ve genç çiftçileri hedeflediğini söyledi.

Ahaduzzaman “Orada çiftçilere tavsiyelerde bulunan çok sayıda şirket var ancak bunlar çoğu zaman aslında ürün satıyorlar. Birçok çiftçi ihtiyaç duyduğu tavsiyeyi ücretsiz alabileceklerini bilmiyor.” dedi.

Sheikh Ahaduzzaman hem kamu hem de özel sektörde hizmet sağlayıcıların kalite standartlarına bağlı olduğundan emin olmak için kapsamlı bir politika geliştirmek üzere FAO’nun Bakanlık ile birlikte çalışacağını kaydetti. 

FAO Yetkilisi “Bu hizmetleri ne kadar çok insan kullanırsa o kadar fazla işe yaramış olur. Çiftçilerin çıkarları doğrultusunda var olan bilgi birikiminden faydalanılması için kırsal yayım hizmetlerini koordine etmede Bakanlık’a yardım etmek istiyoruz.” dedi.

280.000 Amerikan Doları bütçeye sahip proje FAO ve Bakanlık tarafından uygulanacak.

Kaynak: t


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım ‪‪Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‬‬ Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Ahmet Eşref Fakıbaba BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)