Şekerbank

Çanakkale'de Tarsim 2018 Yılı Yenilikleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Çanakkale'de Tarsim 2018 Yılı Yenilikleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Çanakkale'de; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü tarafından, "Tarım Sigortaları 2018 Yılı Yenilikleri Bilgilendirme toplantısı" Çanakkale Ticaret Borsasında düzenlenen toplantı ile Teknik Personele, sivil toplum kuruluşlarına ve üreticilere anlatıldı.

Toplantıya Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ, TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat ÇUBUKÇU, İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri, Ziraat Odası Başkanları, Teknik Personel, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Toplantın açılış konuşmasını İl Müdürü Erdem KARADAĞ yaptı. Konuşmasında Karadağ; "Tarımsal üretim; üretimim başlangıcından son hasada kadar her aşaması sürekli risk altında olan bir sektördür. Üretimi; üreticilerimizin müdahale edemediği birçok doğal olaylar etkilemektedir. Tarım Sigortası kapsamındaki her türlü doğal afetlere karşı üreticimizin ürünlerini sigorta yaptırmaları gerekir. Bakanlığımız tüm bunları düşünerek 2005 yılında 5363 sayılı tarım sigortaları kanunu çıkardı. 2005 yılından buyana tarım sigortaları kanunuyla ilgili Bakanlığımız olsun, anlaşmalı sigorta şirketleri olsun, TARSİM kendisi olsun sizleri bilgilendirme açısından her türlü iş ve işlemleri yapmaktayız. Ürünümüzü dolayısıyla geleceğimizi garanti altına alabileceğimiz Tarım Sigortaları gibi bazı çok önemli önlemleri almakta da gerçekten zayıf kalıyoruz. İlimizde Tarım Sigortaları kapsamında 2010 yılında 7.524 poliçe yaptırılmış. 2016 yılında 21.505 poliçe, 2017 yılında poliçe sayımız 24.499 yükselmiştir. 2016 yılında 39 bin baş olan sigortalı hayvan sayımız, 2017 yılında 58 bin başa yükselmiştir. 2017 yılında 13 bin kovan arıya sigorta yaptırılmıştır. Bu güzel bir gelişme.

2017 yılında ödenen prim tutarı 20.993.707 TL Bu tutarın 10.546.582 TL sini Devlet ödedi. 2017 yılında Üreticilere ödenen tazminat tutarı: 7.985.486 TL

2017 yılında ödenen prim tutarımız bütün bu sigortalama işlemleri için 21 milyon TL. Bunun yarısını 10.500 ₺. Devletimiz çiftçimizin yerine ödedi. Çiftçimizin zarar görmesinden dolayı üreticilerimize 2017 yılında ödediği para 8 milyon TL. Biz çiftçimizin daha iyi kazanmasını, zarar görmemesini, mağduriyet yaşamamasını sağlamak için gittiğimiz her köy de tarım sigortalarını anlatıyoruz. Çiftçimizden istediğimiz başlarına herhangi bir doğal afet gelmeden önlemlerini almaları. Çiftçimizin tarım sigortaları işleminden en iyi şekilde faydalanacaklarını temenni ediyorum. Zararsız bol ve bereketli bir yıl geçirmelerini temenni ederim" dedi.

Toplantıya katılanlara TARSİM Manisa bölge Müdürü Müjdat ÇUBUKÇU tarafında; 2018 yılı Tarım Sigortaları sisteminin uygulamalarıyla ilgili bir sunum yapıldı. Toplantıya katılanların sorularının cevaplanmasından sonra toplantı sona erdi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Çanakkale Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Erdem Karadağ TARSİM Tarım Sigortası Ziraat Odası

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?