Şekerbank

Başkan Akay; Gelecek Yıl Şeker Sektöründe Önemli Sıkıntılar Yaşanabilir

Başkan Akay; Gelecek Yıl Şeker Sektöründe Önemli Sıkıntılar Yaşanabilir

Bloomberg tv Türkiye’nin makro ekonomik görünümü programına konuk olan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Gelecek yıl şeker sektöründe önemli sıkıntılar yaşanabileceğine dikkat çekti.

QNB Finansbank tarafından düzenlenen “QNB Finansbank Anadolu Buluşmaları” toplantısı Kayseri Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Gökhan Şen moderatörlüğünde, KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, QNB Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan ve ekonomist Ali Ağaoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı toplantı sonrası Bloomberg tv Türkiye’nin makro ekonomik görünümü programına konuk olan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Gelecek yıl şeker sektöründe önemli sıkıntılar yaşanabilir dedi.

Başkan Akay; Ağustos 2016'dan bu yana Şeker Kurulu'na atama yapılmadığını belirterek, "Şeker sektörünü düzenleyen Şeker Kurulu başsız kaldı. Bundan dolayı denetimi ve düzenleme faaliyeti yapılamaz hale geldi. Şeker Kurulu olmadığı için fiili bir kotasızlık durumu yaşanıyor. Bu doğru bir süreç değil. Belirsizlik bu şekilde devam edecek olursa gelecek yıl şeker sektöründe önemli sıkıntılar yaşanabileceğini belirtti.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; Bu sene özellikle şeker sektöründe Türkiye’de önemli gelişmeler var. Üretim anlamında önemli artışlar var. Bu sadece Kayseri’ye özgü değil Türkiye’nin genelinde bu durum söz konusu geçen seneye göre daha fazla bir üretim gerekiyor. Biz şuanda kampanyanın ortasına geldik. Ocak ayına taşacak bir kampanya süreci yaşanıyor. 400 bin ton şeker üretimi bekliyoruz. Bu Türkiye’deki toplam şeker üretiminin aşağı yukarı %16 sına tekabül edecek bir rakamı ifade ediyor.

Geçen sene Türkiye’de şeker konusunda ciddi problem vardı. Hatırlayın Avrupa’dan şeker ithalatı gündeme gelmişti. Ve şeker stokları bitmişti. Bu biten stoklar karşısında ihtiyacı karşılamak için Avrupa’dan ithalat gündeme gelmişti. Ama olağan üstü durumlarda kullanılan B şeker stoku devreye sokularak Avrupa’dan ithalat engellenmiş oldu.

Ama 2016 yılında 2 inci yarısından itibaren şeker satışında ciddi problem meydana geldi. Son iki yılında şeker fiyatlarına zam gelmemesine rağmen pancardan üretilen şekerin satışında sorunlar yaşanmaya başlandı. 2016 Ağustos ayının 28 inde şeker kurulunun görev süresi doldu atama yapılmadı. Şeker sektörünü düzenleyen şeker kurulu başsız kaldı bundan dolayı denetleme ve düzenleme faaliyeti yapılamaz hale geldi.

Bu pancar şekerinden şeker üreten şeker fabrikaların dışında alternatif olarak üretilmeye çalışan şekerin üretimine ve satışına avantaj sağladı. Bu tabi doğru bir uygulama değil çünkü şeker sektörü Türkiye’de çok önemli bir kitleye ifade ediyor. Aşağı yukarı 200 bin çiftçi ailesi bu sektörden kazanç sağlıyor. 25-30 bin çalışanı var. Aşağı yukarı 3,50 milyar dolarlık bir hacme sahiptir. Dolayısıyla bunun risk edilmesi, sorunla karşı karşıya bırakılması doğru değil. Nişasta bazlı şekere avantaj sağlanacak bir durumun orta çıkması bu sonuçları ortaya çıkartmaya başladı.

Bu sene üretim fazla şundan dolayı fazla şeker kurulu olmadığı için bir kafasızlık filli bir karasızlık yaşanıyor. Bu doğru bir süreç değil Avrupa birliği bir ekimden itibaren şeker satışlarını serbest bıraktı ve kotayı kaldırdı. Ama Avrupa birliği bu sürece 2003-2004 yılından itibaren bir hazırlık zamanı yaşayarak 13 yılda tedbirlerini alarak girdi ve busene kotayı kaldırdı. Ama Türkiye birden bire bu ortama düşmüş oldu. Şeker kurulunun atanmaması ve düzenleme işleminin yapılmamasından dolayı bu tabi krizi beraberinde getirdi. Hem üretim artışı hem de satışlardan önemli problemler yaşanmaya başladı. Belirsizlik bu şekilde devam edecek olursa, gelecek sene şeker sektöründe önemli sıkıntılar yaşanacak demektir.

Bu ise orta Anadolu çiftçisi açısında çok büyük bir problemdir. Çünkü orta Anadolu çiftçisinin başka bir alternatifi yok. Yegâne para kazandığı ürün şeker pancarı eğer bunun üretemeyecek olursa diğer tarımsal faaliyetlerinde yapamaz hale gelir. O nedenle bu konuda hızlı bir çözüm üretilmesi gerekiyor. Siyasilerimizden, hükümetimizden bu konuda şeker kurulunun atanması yâda eğer atanmıyorsa onun görevlerinin bir başka kuruma devredilmesi ve bu sayede sorunların ortadan kaldırılması için gayret gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz ve bunu bekliyoruz İnşallah ümit ediyorum bu kısa zamanda hallolur yoksa pancar çiftçisini ve şeker sektörünü geleceği büyük tehlike gösteriyor.

Kaynak: Tarım Pusulası


Kayseri Pancar Kooperatifi Hüseyin Akay Kayseri Şeker Çiftçi Üretici Şeker Pancarı Üretimi Şeker Kurulu

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?