Şekerbank Ücretsiz EFT

“Bal Arısının Kivi Polinasyonunda Yaygınlaştırılması” Projesi

“Bal Arısının Kivi Polinasyonunda Yaygınlaştırılması” Projesi

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Bal Arısının Kivi Bitkisi Polinasyonunda Kullanımının Yaygınlaştırılması Yayım Projesi”nin 2. yılı uygulama alanları olan Taşköprü ve Kocadere’de tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

2019 yılında Altınova’ya bağlı Subaşı beldesinde uygulanan ve 2 yıl devam edecek olan projenin 2. yılında Çiftlikköy ilçesine bağlı Taşköprü beldesi ile Çınarcık ilçesine bağlı Kocadere köyünde yapılan bilgilendirme ve tanıtım toplantısına İl Müdür Yardımcısı İrfan Sakinci, Şube Müdürleri Osman Halis Özen, İskender Karael, Hacı Ali Dinçer, , Altınova İlçe Müdürü Mesut Ünal, Çınarcık İlçe Müdürü Hakan Demirhan, Çiftlikköy İlçe Müdürü Şefik Arıca, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünden konu uzmanı Ahmet Kuvancı, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünden Dr. Kemal Abdurrahim Kahraman, Proje Koordinatörü Serap Ergün Yıldız, Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Alaybeyoğlu, Kivi Yetiştiricileri Birliğine yeni seçilen Uğur Fidan, Çiftlikköy Ziraat odası Başkanı Mehmet Anaçardı, İl ve İlçe Müdürlüklerinden teknik personeller ve kivi yetiştiricileri katıldı.

Toplantıda Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünden konu uzmanı Ahmet Kuvancı projeyle ilgili teknik bilgilendirmelerde bulunurken, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsünden Dr. Kemal Abdurrahim Kahraman da kivide tozlanma uygulamaları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Proje Koordinatörü Serap Ergün Yıldız’ da projenin 1. yılında yapılan çalışmalar ile 2. yılında yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler aktardı.

Projenin 2019 yılı uygulamaları sonucunda Geyikdere Demonstrasyon bahçesindeki ölçümlerde Tül kafesteki arısız meyve ağırlık ortalaması 36 gr., iken arılı meyve ağırlık ortalaması 126 gr, en/boy ölçüm ortalaması 3,9cm/5,3cm, tespit edildi. Subaşı Demonstrasyon bahçesindeki ölçümlerde ise Tül kafesteki arısız meyve ağırlık ortalaması 38,08 gr. İken Arılı meyve ağırlık ortalaması 108,64 gr, en/boy ölçüm ortalaması 3,5cm/4,5cm, arılı meyve en/boy ölçüm ortalaması 5cm/6,1cm tespit edildi..

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca da "Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projeleri" kapsamında desteklenen 2019 yılında Altınova ilçesine bağlı Geyikdere köyünde uygulanan, 2020 yılında da Çiftlikköy ilçesine bağlı Taşköprü beldesi ile Çınarcık ilçesine bağlı Kocadere köyünde uygulanacak olan "Bal Arısının Kivi Bitkisi Polinasyonunda Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi" ile Kivi Yetiştiricileri böcekler arasındaki en önemli tozlaştırıcı olarak kabul edilen bal arılarının kivi bahçelerinde kullanılmasıyla ağaç başına verimi ve dolayısıyla karlılıklarını artıracaklar. Ayrıca Arıcılar Kivi bitkisinin çiçekleri bal arıları için önemli bir polen kaynağı olduğundan kaliteli polen ve bal üretimi sağlayacaklar. Kivi Pazarlamacıları da Arıların yardımıyla iyi bir döllenme sonucu meyveler kaliteli olacağından tüketiciler albenisi yüksek olan ürünleri tercih edecek ve pazarlamada önemli avantajlar sağlayacaklar.

Kivi hasat sezonunun başladığı Kasım ayında düzenlenecek Tarla Günüyle projenin ikinci yılında ortaya çıkacak sonuç tüm çiftçilere gösterilecek.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bal Arısı Kivi Polinasyonu Arıcılar Birliği Çiftlikköy Ziraat odası Kivi Yetiştiricileri Birliği

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU