Bakan Pakdemirli’den Gurbetçi Vatandaşa Şura Daveti

Bakan Pakdemirli’den Gurbetçi Vatandaşa Şura Daveti

15 yıl aranın ardından yapılacak olan III. Tarım Orman Şurası için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Şura çerçevesinde oluşturulan ve 1.611 katılımcıdan oluşan 21 adet çalışma grubu, tarım ormanın 25 yılına yön verecek raporları hazırlama aşamasında sona yaklaşıyor.

15 yıl aranın ardından yapılacak olan III. Tarım Orman Şurası için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Şura çerçevesinde oluşturulan ve 1.611 katılımcıdan oluşan 21 adet çalışma grubu, tarım ormanın 25 yılına yön verecek raporları hazırlama aşamasında sona yaklaşıyor.

Ekim ayında yapılması planlanan Şura sürecinde, hem bakanlık internet sayfasında yer alan “Görüşünü Bildir” platformu, hem telefon mesajı hem de elektronik posta ve ÇKS’ye (çiftçi kayıt sistemi) kayıtlı 1.6 Milyon çiftçi ve sektörün tüm paydaşlarından öneriler gelmeye devam ediyor.

Gelen öneriler tek tek incelenip çalışma gruplarına değerlendirmeleri için iletilirken, kimi mesajlar da dikkat çekiyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ, GURBETÇİ VATANDAŞIMIZI ŞURA’YA DAVET EDECEK

Danimarka’dan görüşlerini ileten, hatta Şura’ya katılmak istediğini dile getiren Muhammed Güzel de fikirlerini paylaşan vatandaşlarımızdan biri. Danimarka’da yaşayan ancak Türkiye’ye kesin dönüş yapmayı planladığını belirten Güzel, Şura toplantısına katılmak istediğini dile getirdi ve önerilerini de sundu. Şura sürecini ve talepleri yakından takip eden Bakan Bekir Pakdemirli, Muhammed Güzel adlı vatandaşımızı Şura için Ankara’ya davet edecek.

Bir başka üreticimiz Osman Gökçe, Malatya’dan gönderdiği mektupla sürece katkı sağladı. Bugüne kadar hiç kendilerine, çiftçilere bizzat danışılmadığını belirten Gökçe, öncelikle teşekkür ederken; tarımın cazip hale getirilmesi önerisinde de bulundu.

Dikkat çeken önerilerden biri de Gıda zinciri oluşturulması fikri. Bir ürünün üreticiden tüketiciye kadar ki bütün aşamaları, kullanılan tohum, ilk ve son fiyat gibi bilgilerin içerisinde yer alacağı bir künye oluşturulması önerisini sunan ise Hatay’dan Bilal Hamurcu.

Çiftçilere verilen desteklere ağaç dikme şartı getirilmesi, bu yolla ülkemizin ağaç varlığının artırılabileceği önerisi de bir başka üreticimizin dikkat çeken önerisi oldu.

Yine vatan toprağı düşünülerek yapılmış önerilerden biri de zirai ilaçların ambalajlarının depozitolu olması fikri oldu. Kırşehir’den bize ulaşan üreticimiz, topraklarımızın zirai ilaç paketleri ya da artıkları ile zehirlenmemesi için depozitolu paket önerisinde bulunuyor.

Kimi vatandaşlarımız ise mesaj yoluyla görüşünü bildirmek yerine Çalışma Grubu toplantılarına katılmayı talep etti ve o toplantılarda yer alarak seslerini duyurma imkanı buldu.

Bunlarla beraber kimi zaman da öneri ve görüşler kısa videolarla Bakanlığımıza iletiliyor. Gelen videolarda kimi arıcılar kovanları için yaşadıkları konaklama belgesi sorununa çözüm istedi. Kimi çiftçiler modern sulama sistemleri ve verilen destekler sayesinde yaptığı tasarrufu anlatıp teşekkür etti ve daha çok destek istedi. Kimi ise ürünleri için pazar alanları isterken, çiftçilikte istihdamı artırmak için destek ve teşvik talebinde bulundu.

ŞURA İÇİN 10 BİNE YAKIN GÖRÜŞ İLETİLDİ

15 yıl aranın ardından yapılacak olan III. Tarım Orman Şurası için oluşturulan 21 çalışma grubu, tarım ormanın 25 yılına yön verecek raporları hazırlama aşamasında ise sona yaklaşıyor. Şura tanıtımının yapıldığı 17 Temmuz’dan bu yana “Görüşünü Bildir” platformuna, 9 bin 324 kişi görüşünü iletirken; 21 çalışma grubunda görüntülü ve yazılı iletilen bütün öneriler tek tek inceleniyor.

ŞURA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI EKİM’E KADAR DEVAM EDECEK…

Bütün öneri ve görüşlerin titizlikle ele alındığı 21 çalışma grubunun mesaisi Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Bu çalışmalarla hazırlanacak raporlar neticesinde, Tarım ve Ormancılığın 25 yıllık yol haritasını belirleyecek olan kararlar, Ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yapılacak toplantıda kamuoyuna duyurulacak.

HABERE AİT RESİMLER

Haber Videosu

Kaynak: Tarım Pusulası


Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli III. Tarım Orman Şurası ÇKS

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU