Şekerbank

Arazi Toplulaştırma Çalışmalarında Son Askılar Yapıldı…

Arazi Toplulaştırma Çalışmalarında Son Askılar Yapıldı…

Demirözü barajı sulama sahası arazileri toplulaştırma projesinde son askılar yapıldı. 

Bayburt İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada 3083 Sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu kapsamında, İlimizde 2 ilçede 15 yerleşim biriminde toplam 14.150 hektarlık alanda devam eden Demirözü Barajı Sulama Sahası Arazi Toplulaştırma Projesi kapsamında son askı olan 3. askı çalışmalarına başlanmıştır. 

Çalışmalar hakkında bilgi veren Bayburt İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut;  “Devam eden çalışmalar kapsamında yapılan çiftçi mülakatları, 1. askı ve itirazlar, 2. askı ve itirazlar değerlendirilmiş olup nihayet 3. ve son askı süreci başlamıştır. 2016 yılında tesviye çalışmaları yapılan 5 yerleşim biriminde çiftçilerimize yeni arazilerinin yerleri harita ekiplerince zeminde gösterilmeye başlamıştır. Bu yerleşim birimlerinde çiftçilerimiz yeni arazilerinde tarımsal faaliyetlerine devam edebileceklerdir. Diğer yerleşim birimlerinde ise son askılar yapılmış olup tesviye işlemleri ve yeni parselasyonlara göre harita işlemleri hasat sonrasında hızlı bir şekilde yapılacaktır. Akabinde tapu tescil işlemleri tamamlanarak çiftçilerimize yeni tapuları teslim edilecektir.” Dedi. 

Yürütülen projenin bölgedeki çiftçilerin üretim masrafları önemli ölçüde azaltacağını belirten İl Müdürü Abdulkadir KARABULUT; "Projede toplulaştırma oranının % 83,35’dir. Yani özetle bir çiftçimizin köyün değişik yerlerinde bulunan 20 parselini ortalama 4-5 parselde toplamış oluyoruz. Çiftçimizin her bir tarlada sürme, ekim hasat vb. işler için traktörü ile yılda yaklaşık 5 kez tarlasına gittiğini dikkate alırsak, toplulaştırma ile parsel sayısının azaltılması çiftçilerimize arazi işleme giderleri bakımından önemli katkı sağlayacak. Bunun yanında proje kapsamındaki köylerde dağınık ve küçük parçalar halindeki mera parsellerini de belli kriterler doğrultusunda köylünün istediği bölgelerde toplayarak daha efektif bir kullanım imkânı sağlıyoruz. Proje kapsamındaki hesaplamalarımıza göre yıllık üretime ve dolayısı ile ekonomiye toplulaştırma sonrası yılda 5,8 milyonluk ilave ekonomik katkı sağlanacak. Diğer yandan DSİ tarafından yürütülen sulama projesinin tamamlanması ile birlikte her bir parsel, sulama hattı ve tarla içi arazi yoluna komşu hale gelecek. Sulama ile sağlanacak olan verim artışı ekonomik katkıyı çok daha fazla artıracak” Dedi. 

Demirözü Barajı Sulama Sahası Arazi Toplulaştırma Projesinin Bakanlıkça yürütülen arazi toplulaştırma projeleri kapsamında kontrolörlüğü il müdürlüğü tarafından yapılan az sayıdaki projelerden birisi olduğunu belirten İl Müdürü Abdulkadir Karabulut; "ilgili Şube personelimiz projenin sorunsuz ilerlemesi ve çiftçilerimize hedeflediğimiz faydayı sağlaması için yoğun bir tempoda çalışmaktadırlar. Hedefimiz bir an önce bu projenin başarılı bir şekilde tamamlanarak ilimizdeki diğer önemli bir ovamız olan Aydıntepe ovasında toplulaştırma çalışmalarını başlatmaktır." dedi. 

Kaynak: Tarım Pusulası


Bayburt Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Abdulkadir Karabulut Arazi Toplulaştırma Çalışmaları Demirözü barajı

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)