Şekerbank Esnaf Yeni

Antalya’nın Akademili Bilge Kadınları

Antalya’nın Akademili Bilge Kadınları

Tarımın en önemli unsurlarından olan çiftçi kadınların potansiyelinin ve tarımsal üretimdeki etkinliklerinin artırılması, toplumsal statülerinin geliştirilmesi için Türkiye'de bir ilk olarak Antalya'da kurulan Kadın Çiftçi Akademisi'nde 12. ders Döşemealtı ilçesinin kadın çiftçilerinin yoğun katılımıyla Döşemealtı Belediyesi Toplantı Salonunda başladı.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanlığı, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Döşemealtı Belediyesi işbirliği ile kurulan akademi kapsamında 12. ders çok sayıda kadın çiftçinin katılımıyla Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Öğretim Üyesi Dr. Zafer Alpkent tarafından anlatılan “Gıda Hazırlama Sürecinde Hijyen” başlıklı eğitimi ile gerçekleşti.

2020 yılı Nisan ayına kadar sürecek eğitimlerde bugüne kadar kadın çiftçilere Akdeniz Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Prof. Dr. Şule Orman, Prof. Dr. İbrahim Yılmaz,  Prof. Dr. Hamide Gübbük, Prof. Dr. Kemal Karabağ, Dr. Sevinç Şener ve Dr. Zafer Alpkent tarafından “İyi Tarım Uygulamalarına Giriş”, “Toprak Verimliliği ve Bitki Besleme”, Meyve Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları”, “Çiftçi Örgütlenmeleri; Kırsal Kalkınmada Kooperatifçilik”, “Sebze Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları”, “Tarımsal Üretimde Verimlilik; Çiftlik Yönetimi”, “Bitkisel Üretimde Atık Yönetimi ve Kompost Yapımı”, “Antalya’da Tropik Meyve Yetiştiriciliği”, “İyi Tarım Uygulamalarına Dayalı Arıcılık”, “Tarımsal Ürünlerin Pazarlanması”, “Mali Planlama; Gelir-Gider ve Maliyet Hesapları”, “Gıda Hazırlama Sürecinde Hijyen” konulu eğitimler verildi.

Eğitimlerin sonunda kadın çiftçilere "Katılım Sertifikası" verilecek ve Döşemealtı Belediyesi tarafından yapılacak satış yeri veya pazar yerlerinde ürettikleri ürünleri pazarlama olanağı sunulacak. Projenin sonunda kadın çiftçilerin ekonomiye ve toplumsal hayata daha güçlü bir biçimde katılım sağlamaları bekleniyor.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Akdeniz Üniversitesi Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU