Şekerbank

Antalya’da Lider Çocuk Tarım Kampı Başladı

Antalya’da Lider Çocuk Tarım Kampı Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen ve İlköğretim 4'üncü sınıf öğrencilerinin katıldığı "Lider Çocuk Tarım Kampı" bu yıl 'Sıfır Atık' teması ile Antalya Muratpaşa Yunus Emre İlkokulu öğrencilerinin katılımıyla başladı.

Kampın ilk günü Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde başladı. Çocuklara tarım ve Antalya ürünleri ile ilgili bilgiler verildi, eğitici filmler izletildi. Daha sonra öğrencilere, İl Müdür Vekili Gökhan Karaca kurumun işleyişi hakkında bilgi vererek, bitkisel ve hayvansal üretim ile gıda güvenliğinin önemine dair bilgiler verdikten sonra öğrencilerin sorularını cevapladı. Ayrıca Gökhan Karaca, doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, çiftlikten sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla 4 gün sürecek etkinliklere katılacak öğrencilere unutamayacakları ve tarım hakkında çok güzel bir 4 gün geçirmeleri temennisinde bulundu. Çocukların meraklı sorularına teker teker cevap veren ve tarımın önemindi anlatan KARACA insanların hayatlarını sürdürülebilmesi için gıdanın vazgeçilmezliğini anlatarak toprak, su ve çevrenin korunmasının insan yaşamının sürdürülebilir olması için olmazsa olmaz olduğunu anlattı.

Daha sonra çocuklar Tarım kampüsü içerisinde bulunan BATEM’e ait Bitki Sağlığı Biriminin Biyolojik Mücadele departmanına ziyarette bulunarak Turunçgil Unlu bitine karşı mücadelede kullanılan faydalı böceklerin labaratuvar ortamında üretilmelerini inceleyerek böcekler dünyası hakkında bilgiler edindiler.

Bu yıl belirlenen sıfır atık teması ile işbirliği yapılan kurum  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gidildi. İl Müdürü katılımıyla Lider Çocuk tarım kampına katılan öğrencilere atıkların toplanması, ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesinin teknikleri ve önemi konusunda bilgiler verildi. Uygulamalı olarak sahada çocuklar atıkları ayrıştırma teknikleri gördüler. Kuruma ait güneş enerjisi paneli kaplı ve kurumun elektrik ihtiyacını karşılayan güneş paneli kaplı otoparkta Yenilenebilir Enerji kaynakları hakkında bilgi edindiler.

Buradan ayrılan çocuklar sıfır atık temasına uygun olarak Antalya’da faaliyet gösteren Mesut Geri Dönüşüm tesislerine inceleme gezisi yaptılar. Bu tesiste kağıt, cam, plastik ambalajların ayrıştırılıp preslenerek dönüştürülmek üzere fabrikalara gidilmesi ve yeniden kullanılması yolculuğunu yerinde görerek öğrendiler.

Geri dönüşüm tesisi ziyareti sonrasında BATEM’e ait Aksu yerleşkesine gidildi burada çocuklara BATEM Müdürü Dr.Abdullah ÜNLÜ tarafından kurumun tarihi, yapısı ,işleyi, tarımda argenin önemi gibi konuları anlattı ve çocukların sorularını cevapladı.

Doğa, bilim, tarım ve çevreyle başbaşa bir gün geçiren çocuklar kampın ilk gününün ardından evlerine geri döndüler. Program 4 gün boyunca farklı etkinliklerle devam edecek.

İkinci gün tohumculuk alanında faaliyet gösteren bir işletme ziyaret edilerek, burada tohumculuk hakkında bilgi alan öğrenciler daha sonra solucan gübresi üreten bir işletme ziyareti yapacak ve devamında Akdeniz Üniversitesine giderek sıfır atık etkinliğine katılacak.

Üçüncü günde de BATEM de başlayan programda meyve bahçesi ziyareti ve seraya fide dikim etkinliği yapan öğrenciler, EXPO Antalya alanına giderek burada zaman tüneli, sanal gerçeklik, çocuk bilişim merkezi, planetaryum, Expo kulesi vb. etkinliklere katılacak ve sonrasında Expo Antalya’da atık toplama etkinliğine katılacak.

Programın son gününde de öğrenciler Kurşunlu şelalesine giderek burada atık toplama etkinliği düzenleyecek ve ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze gelerek 4 gün boyunca yaşadıkları duyguları anlatan resimler yapacak. Son olarak da Bakanlığımıza sunulmak üzere Sıfır Atık konulu proje hazırlayacak öğrenciler katılım belgelerini almaları ile program sona erecek.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?