Şekerbank Çiftçi Kampanyası

Anız Yakana Dekar Başına Para Cezası

Anız Yakana Dekar Başına Para Cezası

Tarımsal üretimimizin ana kaynağı olan toprağın korunması ve ekolojik sisteme zarar verilmemesi için anız yakılmasının önlenmesi amacıyla, Manisa Valiliği bir tebliğ yayınlayarak Manisa il hudutları dahilinde her ne şekilde olursa olsun anız yakılmasını yasakladı.

Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç konuyla ilgili olarak “Anız yakılması sonucunda; tarımsal faaliyet yapılan alanlarda faydalı mikroorganizmaların florasının yok olduğu, verim kaybı ve toprak erozyonu gibi olumsuzluklara sebep olduğu, civarda bulunan ağaç, çalı ve toprak üstü canlılarla birlikte hasadı yapılmamış ürünlerde de muhtemel hasarların oluşturduğu, hava kirliliği ve anız artıkları ile beslenmekte olan canlıların olumsuz etkilendiğini” vurgulayarak, “doğal dengeyi korumak ve araziler üzerinde bulunan enerji ve haberleşme iletişim hatlarının zarar görmesini engellemek amacıyla tarlalarımızda bulunan bitki artıklarının her ne şekilde olursa olsun yakılmaması gerektiğini” söyledi.

Bu kapsamda Manisa Valiliği‘nin yayımlandığı tebliğde; anız yangınlarının önlenmesine yönelik kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlarımızın alması gereken tedbirleri belirterek anız yakılmasını yasakladı.

2020 yılı için “Anız Yakanlara; her dekar başına 73 TL idari para cezası verileceği, Anız Yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda cezanın beş katına çıkarılacağı” ifade ediliyor.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ahmet Kılıç Anız yakma

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU