Şekerbank Çiftçi Kampanyası

10 İlde Tarım Eğitimi Heyecanı Başladı

10 İlde Tarım Eğitimi Heyecanı Başladı

Türkiye – BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun Türkiye’deki en önemli projelerinden biri olan ve Avrupa Birliği Bölgesel Güven Fonu  (MADAD) tarafından desteklenen projenin ilk ayağı olan Eğiticilerin Eğitimi Programı, dün dijital ortamda gerçekleştirilen toplantı ile başladı.

Toplantıya, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadettin Akyıl ve Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Volkan Güngören de konuşmacı olarak katıldı. Toplantıya ayrıca projelerin hayata geçirileceği  İzmir, Adana, Bursa, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Manisa, Kahramanmaraş ve Van’ın İl Tarım Müdürleri, Ziraat Odası yetkilileri, Aile ve Çalışma Bakanlığı görevlileri de katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, pandemiye karşın FAO olarak çalışmalarını tam kapasite ile sürdürme konusundaki kararlılıklarını vurguladı. Projenin uygulanacağı İzmir, Adana, Bursa, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Manisa, Kahramanmaraş ve Van’da toplam 6 bin kişinin bu çalışmalardan faydalanacağına dikkat çeken Selışık, bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19’a karşı küresel mücadelenin en kritik başlıklarından biri de tarım ve gıda üretimi ile lojistiğinin sağlanması olduğuna dikkat çekti. Krizin, en çok etkilediği kesimlerin başında gelen ve  Türkiye’de sayıları 3,5 milyonu bulan geçici koruma altındaki Suriyeliler ile yerel topluluklardan korunaksız olanları etkilediğinin altını çizen Selışık projeyle bu kesimlere ileri tarım teknikleri konusunda eğitimler verildiğini anlattı. Selışık, bölgesel projeksiyonlara göre belirlenen projelerin tarımsal istihdama da katkıda bulunacağına dikkat çekerek her ilde düzenlenecek istihdam fuarları ve istihdam masalarıyla bu açıdan öncü olacağını söyledi. Dr. Selışık, eğitim programları ve projelere katılanlar arasında kendi işini geliştirmek isteyenlere de hibe destekleri sağlanacağı müjdesini verdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İş gücü Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Sadettin Akyıl da konuşmasında, Suriye kirizi ilk başladığında projeksiyonlarını 5 yıllık yaptıklarını gelinen süreçte daha uzun süreli projeksiyonlar yapmanın gerekliliğine dikkat çekti. Akyıl, projelerin başarısından da emin olduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Volkan Güngören de konuşmasında, Türkiye’nin Suriye krizinin başından bu yana ortaya koyduğu tavrın uluslararası camiada takdir edildiğini hatırlattı. Güngören, uygulamaya konulacak yeni projelerle Türkiye’de geçici koruma altındaki mültecilerin yaşam koşullarının daha da iyileştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti. 

Açılış konuşmalarının ardından FAO uzmanları katılımcılara ve saha eğitimcilerine verilecek eğitimler konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Kaynak: Tarım Pusulası


FAO Avrupa Birliği Bölgesel Güven Fonu  (MADAD)

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU