Şekerbank

Zirai İlaçların Aktif Maddeleri Yeniden Değerlendiriliyor

Zirai İlaçların Aktif Maddeleri Yeniden Değerlendiriliyor

Ömer Fethi Gürer, “3 yıl önce kara listeye alınan bitki koruma ilacı Roundop ülkemizde halen neden kullanılıyor?"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kansere yol açtığı ifade edilmesine rağmen ülkemizde halen kullanılan bitki koruma ilacı Roundup ile ilgili endişeleri, soru önergesiyle TBMM Gündemine taşıdı. 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ilacın aktif maddesiyle ilgili gelişmeleri bakanlık olarak yakından takip ettiklerini açıkladı. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde, “Medyada Roundup isimli tarımda kullanılan ve insanlarda kansere yol açan bir ilaçtan bahsedilmektedir. Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır? 2011-2017 döneminde yıllar itibariyle ülkemizde Roundup isimli ilacın, ithalatına, üretimine, satışına ve kullanımına ilişkin veriler nedir? Bu ilaçtan ne kadar büyüklükte bir tarım alanında, ne miktarda bir kullanım olmuştur?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise zirai mücadelede kullanılan bitki koruma ürünlerinin “Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılması Hakkındaki Yönetmelik” esaslarına göre ruhsatlandırılarak piyasaya arz edildiğini söyledi. 

Bakan Fakıbaba, “Bitki koruma ürünlerinin ruhsatlandırılması aşamasında, gelişmiş ülkelerce de aranan söz konusu ürüne ait toksikolojik-ekotoksikolojik, kalıntı, biyolojik etkinlik, fıziksel-kimyasal özellikler, diğer ülkelerdeki ruhsat ve tavsiyeye ait bilgi ve belgeler dikkate alınmakta, yapılan değerlendirme sonucunda insan, bitki ve çevre açısından uygun bulunanlar ruhsatlandırılmaktadır” açıklamasında bulundu. 

Roundup isimli ilacın glyphosate aktif maddeli bitki koruma ürünü olduğunu belirten Bakan Fakıbaba, “ bu ürünün kullanımı ile ilgili uluslararası çalışmalar ve dünyadaki gelişmeler Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak aktif maddelerin yeniden değerlendirilmeleri gündemdedir” dedi. 

Bakan Fakıbaba, “Bakanlığımız araştırma kuruluşlarınca kimyasal ilaçlarla ilgili yürütülen projelerde insan sağlığı, hayvan ve çevre sağlığı, dayanıklılık, fıtotoksisite, hedef dışı bitkilerde zararlanmalar ve kalıntı problemi vb. çevresel risklerin azaltılması hedeflenmektedir. Ayrıca kimyasal mücadeleyi ve olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla kültürel, biyolojik ve biyoteknik mücadele araştırma projeleri de yürütülmektedir” açıklamasında bulundu. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ilacın etken maddesiyle ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün 3 yıl önce insanlarda kanser yapıcı etkileri olduğu yönünde bilgilendirmede bulunduğunu hatırlattı. 

Bazı ülkelerde, adı geçen ilacın kanser yapıcı kimyasallar listesine aldığını anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “3 yıl önce Dünya Sağlık Örgütü, bu ilacın olumsuz yanlarının olduğunu ve kanser yapıcı etkisinin bulunduğunu açıklamıştır. Bunun üzerine, bazı ülkeler ilacın etken maddesiyle ilgili değerlendirme yaparak, bu etken maddenin insanlarda kanser yapıcı özellik taşıdığını tespit etmiştir. Hal böyleyken, ülkemizde bu ilacın etken maddesiyle ilgili olarak, sadece dünyadaki gelişmelerin takip ediliyor olması düşündürücüdür. Bu konuyla ilgili yetkili kurulların bir an önce bir değerlendirme ve tespit çalışması yapması gerekmektedir” dedi. 

Tarımda kullanılan ilaçların tamamına yakının ithal olduğuna da değinen Ömer Fethi Gürer, “Ne acıdır ki, ülkemizde yeterince tarımsal ilaç üretilemiyor. Üretilemediği gibi hangi ilacın, hem bitkilere hem de insanlara nasıl bir yan etkisinin olduğu da tam olarak bilinmiyor. 2015 yılında Dünya Sağlık Örgütü, adı geçen ilacın etken maddesinin insanlarda kansere neden olabileceğini belirlemesine rağmen, ülkemizde halen bu ilaç kullanılıyor” diye konuştu.

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Ahmet Eşref Fakıbaba Ömer Fethi Gürer CHP Roundup Zirai İlaç Dünya Sağlık Örgütü

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?