Şekerbank

Ziraat Bankası Tarıma Kredi Temin Etmek Dışında Herşeyle Uğraşıyor

Ziraat Bankası Tarıma Kredi Temin Etmek Dışında Herşeyle Uğraşıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çiftçilerin oluşturduğu kaynak ile Mithat Paşa öncülüğünde kurulan Ziraat Bankasının, Abdülhamid anısına düzenlenen oyuna sponsor oluşunu meclis gündemine getirdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Gaytancıoğlu, “Basında çıkan haberlere göre,Mithat Paşa'nın öncülüğünde kurulan Ziraat Bankası, istibdat döneminin padişahı Abdülhamid'in anısına düzenlenen oyuna sponsor olmuştur. Abdülhamid'in şehzadelik günlerinden başlayıp son günlerine kadar olan dönemi anlatan oyunun, 81 ilde 100 gösterim yapacağı açıklanmıştır. Buna istinaden çiftçilerin bankası olan Ziraat Bankası, tarıma kredi temin etmek dışında her şeyle uğraşmaya başlamıştır. Asli görevi tarıma kredi temin etmek olan Ziraat Bankasının başka hangi etkinliklere sponsorluk yaptığı merak konusudur” açıklamalarında bulundu.

Önergesinde, Ziraat Bankasının, çiftçilerin oluşturduğu kaynakla 1863 yılında Mithat Paşa öncülüğünde Devlet eliyle ve Devlet himayesinde “Memleket Sandıkları” adıyla kurulduğu bilgisini hatırlatan CHP’li Gaytancıoğlu, “Memleket Sandıkları bugünkü Ziraat Bankasının temelini oluşturmuştur. Mithat Paşa, başarılı çalışmaları nedeniyle Sadrazamlığa kadar yükselmiştir. Kızıl Sultan olarak bilinen Abdülhamid, Memleket Sandıklarını kuran Mithat Paşayı bir konuşmasında Padişah’a sarayın israfından söz ettiği için ölüme mahkum ettirip daha sonra sürgüne göndermiştir. Mithat Paşa, 1884’de, Abdülhamid’in gizli bir emriyle orada boğdurulmuştur. Ziraat Bankası, kurucusu olan Mithat Paşa’nın hayatı yerine neden onu boğdurtan Abdülhamit’in hayatını anlatan oyuna sponsor olmuştur” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konu ile ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yanıtlanması istemiyle önergesinde şu sorulara yer vermiştir;

  1. Ziraat Bankası, kurucusu olan Mithat Paşa’nın hayatı yerine neden onu boğdurtan Abdülhamit’in hayatını anlatan oyuna sponsor olmuştur?

  2. Ziraat Bankası, AKP iktidarı boyunca, kültür ve sanat faaliyetlerine ne kadar kaynak ayırmıştır?

  3. Ziraat Bankasının sponsorluk yapmış olduğu başka etkinlikler var mıdır?

  4. Asli görevi tarıma kredi temin etmek olan Ziraat Bankasının, çiftçilere yönelik olarak kültür ve sanat hizmetleri bulunmakta mıdır?

Kaynak: Tarım Pusulası


Okan Gaytancıoğlu Ziraat Bankası Mithat Paşa Abdülhamit Cumhuriyet Halk Partisi CHP Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?