Şekerbank

Tarım Arazileri Ranta Açıldı

Tarım Arazileri Ranta Açıldı

CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, Eskişehir’i de yakından ilgilendiren; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması Ve Planlanmasına Dair Yönetmelikte gittiği değişikliği sosyal medya hesabından duyurdu.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz günlerde; Eskişehir’e kurulması planlanan termik santralin üzerine yerleşeceği toprakların tarım dışı kullanıma açılması için İl Toprak Koruma Kurulu toplanmış ve yapılan oylamada nitelikli çoğunluk sağlanamamıştı. Bu olumlu gelişme sonrası sevinen Eskişehir halkı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yönetmelik değişikliği ile şok yaşadı. CHP’li vekil Cemal Okan Yüksel olayı şöyle duyurdu: “Arkadaşlar toplanın, mevzu var! Elindeki güç ile deliye dönen AKP’nin her türlü toplumsal ve siyasal muhalefet karşısında sessiz ve sinsice yaptığı yönetmelik değişikliği ile rant işlerini nasıl yoluna koyduğunu Eskişehir’den vahim bir örnekle anlatacağım.”

Bölgenin termik santral yapımına açılması için, 2 Ocak 2018’de toplanan Eskişehir İl Toprak Koruma Kurulunda gerekli olan üçte ikilik oy çoğunluğun sağlanamamasıyla termik santral projesine, hukuki olarak, geçit verilmediğini aktaran Yüksel; Eskişehir Valiliği’nin, hiçbir hukuki dayanağı olmamasına karşın, oy çokluğu ile kabul edilmiştir yönünde karar dağıttığını belirtti. Sonrasında ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ansızın yönetmeliği değiştirerek “en az üçte iki çoğunluk” şartını; “beşte üç” olarak güncellediğini belirten Yüksel; “AKP, yine, fiili durumu hukuki duruma uydurdu” dedi.

Yüksel yaptığı açıklamada; “Toprak Koruma Kurulu yönetmeliğinde gidilen bu değişiklik, tarım alanlarını korumasız ve çaresiz bırakacak, yağmalanmasını kolaylaştıracaktır. AKP’nin rant ve talan merkezli ‘yerli-milli’ tarım politikalarının son örneği işte budur! Asıl işi tarım arazilerini korumak olan Toprak Koruma Kurulu, rant elde etmenin bir aracı haline gelmiştir. Hani hep diyorsunuz ya, AKP’nin bunca talanına ses çıkaran bir tane bürokrat, bir tane yetkili yok mu diye. Var… Ama AKP, söz konusu rant ve talan olunca hiçbir engel tanımıyor. Bizler, her şeye rağmen, Eskişehir’de verdiğimiz bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu kente zarar vermek isteyenler, karşısında sadece biz siyasileri değil; Eskişehir’e değer katan halkını da bulacaklar. İşte sizlere AKP’nin rant politikalarına temel aldığı sinsi stratejilerden sadece bir tanesi. Onlar için ne çevre ne de insan… Varsa yoksa para, para, para…” diye konuştu.

Kaynak: Tarım Pusulası


Eskişehir Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Toprak Kanunu Tarım Arazileri Tarla Cemal Okan Yüksel CHP

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)