Şekerbank

Sarıbal: İthalat, Çiftçiyi Kendi Toprağında Köleye Dönüştürdü

Sarıbal: İthalat, Çiftçiyi Kendi Toprağında Köleye Dönüştürdü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal:- "Çiftçi borç yükünün altında boğuluyor. Çiftçinin borcu 118 milyara çıktı. Bunu ödeme durumları yok. Çiftçinin borcunun 5 yıl ile 10 yıl arasında mümkünse sıfır faizle yeniden yapılandırılması lazım"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, "Çiftçi borç yükünün altında boğuluyor. Çiftçinin borcu 118 milyara çıktı. Bunu ödeme durumları yok. Çiftçinin borcunun 5 yıl ile 10 yıl arasında mümkünse sıfır faizle yeniden yapılandırılması lazım. Borçların hemen ertelenmesini istiyoruz." dedi.

Sarıbal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Srebrenitsa katliamının 24. yılına değinen Sarıbal, Avrupa'nın göbeğinde soykırımın yaşandığını ve 8 binden fazla insanın katledildiğini belirtti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kavaklık bölgesinde yurt yapımı için kavak ağaçlarının kesilmesine karşı yapılan protestoları hatırlatan Sarıbal, yurt yapımı için seçilen alanın, daha önce bataklık olduğunu, bu bataklığın kuruması için suyu çok seven kavak ağacının özellikle dikildiğini söyledi.

Sarıbal, zeminin bataklık olmasına bağlı olarak inşaat maliyetinin yüksek olacağını, bu nedenle kavaklık bölgesinde yurt yapılmasının doğru olmadığını savundu.

ODTÜ'nün kendine has bir gelenek ve yönetim tarzı olduğunu ifade eden Sarıbal, "Dışarıdan öğrenci getirilmek suretiyle üniversitenin kültürünü, demografik yapısını bozmak istiyorlar. ODTÜ'nün demokratik gelenek ve yönetimine darbe vurmak istiyorlar. Mevcut rektör Saray'ın rektörüdür, meşruiyetini yitirmiştir. ODTÜ'ye yakışır bir yönetimin gelmesi gerekir. Rektörü istifaya çağırıyoruz." diye konuştu.

- "Önlem alınmazsa daha büyük tanzim satış merkezleri açılacak"

Tarım sektöründe sorunların devam ettiğini, girdi maliyetlerinin artmasına karşılık ürünlerin tarlada zararına satıldığını anlatan Sarıbal, "Bu sezon bitecek, önümüzde kış ayları var. Eğer önlem alınmazsa kapanmamak üzere daha büyük tanzim satış merkezleri açılmak durumunda kalacak." dedi.

Orhan Sarıbal, tarım ürünlerinde 59 farklı kalemde sıfır gümrükle ithalat yapıldığına işaret ederek şunları söyledi:

"Tarım üreticisi batıyor. Üretmeyen ve daha çok muhtaç olan bir ülke olma yolunda gidiyoruz. Çiftçi borç yükünün altında boğuluyor. Çiftçinin borcu 118 milyara çıktı. Bunu ödeme durumları yok. Ziraat Bankasında faiz yüzde 8'den yüzde 16'ya çıktı. Tarım Kredi Kooperatifindeki faiz oranı yüzde 40'lara dayandı. Çiftçinin borcunun 5 yıl ile 10 yıl arasında mümkünse sıfır faizle yeniden yapılandırılması lazım. Borçların hemen ertelenmesini istiyoruz."

Sarıbal, ithalatın çiftçiyi kendi toprağında köleye dönüştürdüğünü, lobileri ve yabancı çiftçileri zenginleştirdiğini öne sürerek, bir an önce ithalattan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Orhan Sarıbal, fındık alım fiyatının hemen açıklanması gerektiğini, aksi takdirde üreticinin ciddi zararlar göreceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: AA


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?