Şekerbank

Organik Tarım Üreticilerine Kireç ve Gübre Desteği

Organik Tarım Üreticilerine Kireç ve Gübre Desteği

Maçka İlçesi Atasu Baraj havzasında Trabzon Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce 2010-2012 tarihleri arasında Organik Tarım Eğitimi ve Yayımı Projesi, 2012-2014 tarihleri arasında “Organik Fındık Yetiştiriciliği Projesi” ve 2015 tarihinden itibaren ise “Çevre Amaçlı Tarım Arazilerine Koruma (ÇATAK) Projesi” dahil edilerek üreticiler desteklendi. Ayrıca Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğünce içme suyunu koruma amacıyla havzada bulunan üreticilere kireç ve organik gübre desteği yapılmakta.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteği sona ermesinden sonra Büyükşehir Belediyesi içme suyunun Baraj Havzasında bulunması nedeniyle üreticilere “Atasu Baraj Havzası Organik Tarım Destekleme Projesi” kapsamında sertifikasyon, kireç, gübre ve toprak analizi veriliyor.

Maçka İlçesi Baraj Havzasında üreticilere verilmek üzere Trabzon Büyükşehir Belediyesince alınan kireç ve organik gübreler törenle dağıtıldı.

Törene Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Fevzi Orhan GÜMRÜKÇÜOĞLU, TİSKİ Genel Müdürü Recep KÖKSAL, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit GÜLBAY, Maçka Kaymakamı Orhan AKTÜRK, Maçka Belediye Başkanı Koray KOÇHAN, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği Müdürü Süleyman EGİLMEZ, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Fatih Erol, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Tamer KAZAZ, Maçka Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Eyüp AYDIN, , S.S. Galyan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yakup İSKENDEROĞLU ve Atasu Baraj Havzası üreticileri katıldı.

Törende konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit GÜLBAY,2010 yılından itibaren başlayan Organik Tarımı geliştirme projeleri ile üreticilere destek verildiğini daha sonra bu desteğin Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir. İl Müdürlüğünün teklifi üzerine Bakanlıkca Atasu Baraj Havzasının ÇATAK Programına dahil edildiği ve halen üreticilerin bu destekten faydalandığı, ayrıca Organik Tarımda 161 üreticiye 3160 da alanda 208.786 TL ve ÇATAK Programında ise 220 üreticiye 2500 da alanda 152.000 tl destek verildiğini söyledi. Bu havzanın tamamen organik tarıma geçmesi için çalışmaların devam edeceğini bildirdi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı ise Trabzon’un içme suyunun büyük bölümünün karşılandığı Atasu Baraj Havzasında her türlü desteği vereceklerini, üretilen organik ürünlerin pazar yerlerinde satışları için stantların kurulacağını söyledi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Trabzon Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Organik Tarım Organik Gübre Cahit GÜLBAY Maçka Trabzon Büyükşehir Belediyesi Dr. Fevzi Orhan GÜMRÜKÇÜOĞLU TİSKİ Koray KOÇHAN Tarım Kredi Kooperatifleri

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?