Şekerbank

Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nda organik tarım uygulaması

Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nda organik tarım uygulaması

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin, organik tarımda üretim ve tüketimin yaygınlaştırılması amacıyla çok sayıda kurumun desteğiyle düzenlediği “Organik Tarım Eğitimi” uygulamasının bir kısmı Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nda yapıldı.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Organik Tarım Birimi, Türkiye’de organik tarımda üretim ve tüketimin yaygınlaştırılması amacıyla üniversitenin ilgili eğitim kurumları, Bursa Tarım İl Müdürlüğü, Anadolu Ekolojik Ürünler Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu, Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları ve EKODER’in katkıları ile 29 Ocak-2 Şubat 2018 tarihleri arasında ulusal düzeyde 5 gün süre ile uygulamalı “Organik Tarım Eğitimi” düzenlendi. İlki 2 yıl önce yine Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen eğitime bu yıl üreticiler, yeni yatırımcılar ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 60 kişi katıldı. Özellikle öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği eğitimin ilk 4 gününde Ziraat Fakültesi’nde teorik eğitim yapıldı. Eğitimin son gününde de

Ziraat Fakültesi Organik Tarım üretim alanı ve Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nda uygulama ve tohum atölyesi çalışması yapıldı.

Uygulamaya katılan öğrenciler organik tarıma ilişkin yerinde bilgi aldı. Kent Bostanları’nda gerçekleşen uygulamaya katılan Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Organik Tarım Birimi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ak, şehirdeki insanların toprakla, organik üretim yöntemleri ile ve yerli tohumlarla tanışması, kaynaşması amacı ile hayata geçirilen Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları’nın önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Ak, “Burada 5 dekarlık bir alanda 64’ün üzerinde parselde, özellikle mahalle komiteleri ve sivil toplum gurupları hiç kimyasal kullanmaksızın organik tarım felsefesine uygun olarak ekim ve dikim yapıyor. Ticaretin söz konusu olmadığı daha çok organik üretim felsefesinin yaygınlaştırılması amaçlı çok güzel bir proje umarız örnek olur ve ülkemizde organik tarım daha yaygınlaşır daha sağlıklı gıdalar üreterek çevremizi koruruz” dedi.

EĞİTİM VERİMLİ GEÇTİ

Eğitimde, kursiyerlere Organik Tarımın Genel İlkeleri, Dünya’da ve Türkiye’de Organik Tarım, Organik Tarım Çevre ve İnsan Sağılığı ilişkileri, Organik Tarımda Yasa ve Yönetmelikler, Kontrol ve Sertifikasyon, Organik Bitkisel ve Hayvansal Üretim, Organik Arıcılık, Organik Ürünlerin Depolanması, İşlenmesi ve Pazarlanması ile Organik Tarım Turizmi başlıkları altında bilgiler aktarıldı. Eğitim veren isimlerden biri de Nilüfer Belediye Koordinatörlerinden Arca Atay’dı.

Organik tarımla ilgili konularda Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi, diğer ilgili eğitim kurumları ve ilgili kuruluşlardan 27 eğitmenin verdiği toplam 36 saatlik eğitimin ardından sınav düzenlendi. Sınavı başarıyla geçen kursiyerlere katılım belgesi verildi.

ORGANİK TARIMDA ÜRETİM VE TÜKETİM ARTIRILMALI

Eğitim sonunda yapılan değerlendirme toplantısında, insan sağlığı, ekoloji ve çevrenin korunması açısından ülkemizde organik tarımda üretim ve tüketimin mutlaka artırılması gerektiği, özellikle bebekler, hamileler ve hastaların beslenmesinde organik ürünlerle beslenmenin büyük önem taşıdığı belirtildi. Ülkemizde organik tarımda üretim ve tüketimin artırılması için eğitimin önemine değinildi. Katılımcıların yararlı bulduğu Organik Tarım Eğitimi’nin tekrar düzenlenmesi gerektiği de vurgulandı.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Bursa Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Organik Tarım Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. İbrahim Ak Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)