Şekerbank

MHP'li Karakaya; Canlı Hayvan İthalatı Sektöre Zarar Veriyor

MHP'li Karakaya; Canlı Hayvan İthalatı Sektöre Zarar Veriyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), son yıllarda büyükbaş hayvan ve kırmızı et ithalatına mecbur kalan Türkiye’nin bu alanda yaşadığı soruna kalıcı çözüm bulunması için harekete geçti.

MEVLÜT KARAKAYA, SORUNUN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Üretici ve tüketicinin karşı karşıya kaldığı tarım sektöründeki sorunların çözümü konusunda sürekli gayret veren MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, kırmızı ette yaşanan problemi bir kez daha Meclis gündemine taşıdı. Karakaya, kırmızı et tüketiminin tamamen yerli üretimden karşılanmasını sağlamak amacıyla büyükbaş hayvancılık sektörüne kalıcı çözüm bulunması için Meclis Araştırma Önergesi hazırladı. MHP Grubu tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan önergede, önemli tespitler yer aldı.

İşte o tespitler:

HAYVANSAL ÜRETİM, STRATEJİK ALAN

“Sağlıklı toplumların oluşmasında gerekli olan hayvansal proteinin yerine ikame edilecek başka bir besin maddesi yoktur. Hayvansal üretim, tüm dünya ülkelerinde stratejik bir üretim alanı olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle Dünyada hayvancılığın öneminin kavranması ve üretimin artırılması için yoğun çabalar harcanmaktadır.”

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE 80, TÜRKİYE’DE 13 KG.

“Türkiye’de hayvancılık sektörünün tarımsal üretim değerindeki payı yaklaşık yüzde 25 iken, gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 40 civarında. Gelişmiş toplumlarda kişi başına yıllık kırmızı et tüketimi ortalama 75-80, ülkemizde ise ortalama tüketim 12-13 kilogram. Bunun en önemli sebebi, yeterli ve ucuz üretimin yapılamaması.”

İTHALATA 4.6 MİLYAR DOLAR ÖDENDİ

“Türkiye’de son 25 yılda kişi başına düşen büyükbaş hayvan sayısı yüzde 20 azaldı. 2010 yılından itibaren canlı hayvan ithalatına, son iki yıl da karkas et ithalatına başlandı. 16 yılda canlı hayvan ithalatı için 4.6 milyar dolar para ödendi.”

POTANSİYEL VAR ÜRETİM YOK

“Türkiye var olan potansiyele rağmen ihtiyacı olan hayvansal proteini üretememektedir. Bugüne kadar hayvancılık alanında uygulanan yanlış politikalar nedeniyle ülkemiz hayvan ve hayvansal ürün ithalatçısı konumuna gelmiştir.”

TÜM KÖTÜLÜKLERİN ANASI: İTHALAT

İthalatın, tarım ve hayvancılık sektöründeki sorunları büyüten önemli bir etken olduğu vurgulanan önergede “Canlı hayvan ve hayvansal ürün ithalatı, yerli üreticiyi haksız rekabet ile karşı karşıya bırakmakta, hayvancılık sektörünün gelişimine engel oluşturmakta, sektöre çok büyük zararlar vermektedir. Diğer taraftan aynı ithalat, ülkemizde bulunmayan bazı hastalıkların ülkemize taşınma riskini artırmaktadır.” ifadesine yer verildi.

SORUNLAR ARAŞTIRILMALI, ÇÖZÜM BULUNMALI

MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’nın hazırlayıp MHP’li milletvekillerinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na verilen araştırma önergesinde, “Vatandaşlarımıza ucuz et yedirmek için ithalat yoluna başvurulması bu sektörün daha da içinden çıkılmaz bir hâl almasına sebebiyet vermektedir. Bu sebeple; büyükbaş hayvancılık sektörünün tüm sorunlarının araştırılarak kalıcı çözüm yollarının bulunması, sektörün, ülkemizin et ihtiyacını karşılayacak hâle getirilmesi gerekmektedir.” denildi.

Kaynak: Elit Haber


Milliyetçi Hareket Partisi MHP Prof. Dr. Mevlüt Karakaya kırmızı et ithalatı canlı hayvan ithalatı hayvancılık besicilik

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)