Şekerbank

Kahramankazan’da 15 Temmuz Şehitleri Bal Ormanı kuruldu

Kahramankazan’da 15 Temmuz Şehitleri Bal Ormanı kuruldu

Sanayinin yanı sıra tarım ve hayvancılık alanındaki faaliyetlerle de ön plana çıkanKahramankazan’a 15 Temmuz Şehitleri Bal Ormanı kuruldu. Türkiye’de arıcılık sektörünün merkezi olarak nitelendirilenKahramankazan’da kurulan Bal Ormanı yalnızca Ankara değil Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sağlayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kahramankazan'ın Yassıören Köyü Sinap Tepe mevkiine 15 Temmuz Şehitleri Bal ormanı kuruldu. Binlerce kovanın bulunduğu ormanla, atıl durumda bulunan bitki örtüsü değerlendirildi. Ormana ayrıca bal üretiminde etkili olan ağaç ve çiçekler dikilirken, arı evleri de inşa edildi.

Arıcılığın merkezi

Kahramankazan, ana arı üretimi yapan 15 ticari işletmeden 12'sini ilçe sınırlarında bulunduruyor. Türkiye’de ana arı üretiminin yüzde 65’i de yine Kahramankazan’da gerçekleştiriliyor. Kahramankazan, 1978’de Türkiye Kalkınma Vakfı tarafından kurulan ve o dönemde dünyadaki emsalleriyle boy ölçüşen arıcılık entegre tesislerine ev sahipliği yapıyor. Kahramanakazan bu anlamda arıcılık sektöründe Türkiye’de değil dünyada bir marka olma özelliğini sürdürüyor. Kahramankazan, kurulan bal ormanı ile artık bal üretimi konusunda da dünya ile yarışır konuma yükselmek için kolları sıvadı. Türkiye'deki arıcılık sektörüyle uğraşan üreticilerin bir araya gelerek oluşturduğu Arıcılık Ürünleri ve Malzeme Sanayicileri Derneği'nin merkezi deKahramankazan'da bulunuyor. Atıl durumdaki bitki örtüsünün canlandırıldığı bölgede bal üretimi konusunda şartları sağlayan girişimcilere de destek verilecek. Kahramankazan sınırlarında bulunan bal üreticileri sayısının da bu sayede artması bekleniyor.

Kahramankazan’ın önemi

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, "Kahramankazan'ın Türkiye'de arıcılığın merkezi konumunda bir ilçe olması yolunda önemli adımlar atıldı. Şuanda ilçemizde çok sayıda işletme bulunmaktadır. Bunlar istihdama önemli katkı sağladığı gibi ekonomiye de büyük katkı sunmakta. Ürettikleri balları ve bu alandaki malzemeler ile arıları yurt dışına ihraç etmekte. Kahramankazan tüm bu bakımlardan Türkiye arıcılığının önemli bir merkezi durumunda. Bundan dolayı Türkiye'nin de dünyada bu alanda ikinci durumda bulunmasına ilçemiz büyük katkı vermekte" dedi.

Türkiye ekonomisine katkı

Bal ormanının yalnızca Ankara değil Türkiye ekonomisine de ciddi katkılar sunacağını söyleyen Ertürk, şöyle konuştu: “Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ilçemizde kurduğu bal ormanının daha da gelişerek büyümesini istiyoruz. Buradan faydalanacak ve ekonomimize katkı sağlayacak tüm girişimcilere kolaylıklar diliyorum. Bal ormanının ismi de 15 Temmuz'da gösterdiği destansı direnişle tarihe altın harflerle geçen ve bu mücadele sırasında 9 şehit, 92 gazi veren ilçemizin şehitlerine ithaf edildi. Buda bizi ayrıca gururlandıran bir durum. Bu yatırımdan dolayı yalnızca aziz milletimizin değil, tüm İslam aleminin ve mazlum milletlerin de umudu olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere emeği geçenlere Kahramankazan halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Kahramankazan Belediyesi olarak bal ormanının yaşatılması için elimizden geleni yapacağız. Ankara ve Türkiye ekonomisine büyük katkılar sunarak dünya ile yarıştığımız bu alanda Kahramankazan olarak üzerimize düşeni yapacağız.” 

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?