Şekerbank

Gürer: Tüm Veriler Fabrikaların Kapatılacağını Gösteriyor

Gürer: Tüm Veriler Fabrikaların Kapatılacağını Gösteriyor

Gürer’den Hükümete çağrı: Şeker Fabrikaları özelleştirme kararından vazgeçin

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, özelleştirme kapsamına alınan şeker fabrikalarının akıbetini endüstri mühendisi gözüyle değerlendirdi. KİT Komisyonundayken fabrikaların durumunu ve Sayıştay raporlarını tek tek incelediğini söyleyen Ömer Fethi Gürer, “Tüm veriler özelleştirilen fabrikaların kapatılacağını gösteriyor” dedi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile kapanma sürecinin başlayacağını belirterek, “Fabrikaların kaderi 2019 seçimlerinin sonucunu göre belirlenecek” dedi. 

Özelleştirilecek fabrikaların varlığını sürdürebilmesi için Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kotasının sıfırlanıp gıda ürünlerinde kullanımının yasaklanması gerektiğini ifade eden Ömer Fethi Gürer, “Hükümet tarafından, halkın özelleştirmeye karşı tepkisini engellemek için, fabrikaların kapanmayacağı belirtiliyor. Kafa karıştıran bu açıklamaların inandırıcı olabilmesi için NBŞ kotasının sıfırlanması ve gıda kullanımının yasaklanması gerekiyor” diye konuştu.

 ÖZEL SEKTÖR BU FABRİKALARI ÇALIŞTIRAMAZ

Tüm verilerin, özelleştirildikten sonra şeker fabrikalarının kapatılacağını gösterdiğini anlatan Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, “KİT Komisyonundayken, 2014, 2015 ve 2016 yıllarına ait Sayıştay raporlarını tek tek inceledim. Endüstri mühendisi gözüyle mevcut fabrikalarının durumunu değerlendirdim. Yaklaşık 10 yıldır hiç yatırım yapılmayan fabrikalar var. Bu fabrikalara yatırım yapılması gerekiyor. Özel sektör bu fabrikaları verimli çalıştıramaz. Ayrıca ülkemizde kurulu kapasitenin yarıya yakını kullanılmıyor. Ekim kotası da var” dedi. 

TÜM VERİLER FABRİKALARIN KAPATILACAĞINI GÖSTERİYOR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Başbakan Binalı Yıldırım’ın “Fabrikalar müteşebbise devredildikten sonra açık kalacak” şeklindeki açıklamasına da değinerek, “Yaklaşık 10 yıldır yatırım yapılmayan, modernizasyonu sağlanmayan fabrikaların, özel sektör tarafından işletilebilmesi, rekabet açısından mümkün görünmüyor. Tüm veriler, Başbakanın söylediğinin aksine birkaç fabrikanın hemen kapanacağını gösteriyor” diye konuştu. 

300 BİN OLAN PANCAR ÜRETİCİSİ SAYISI NEDEN 67 BİNE DÜŞTÜ?

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili olarak “Bin kere düşündük” sözünü de eleştiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2000 yılında 300 bin olan pancar üreticisi sayısının 2016 yılında 67 bine düştüğünü anımsatarak, “Bu gerileme neden oldu? Çiftçi pancar ekmemeye zorlandı. Ekim kotaları getirildi. Fabrikadaki kadrolu işçi sayısı 1000’den 200’e düştü. Mevsimlik işçiler çalıştırıldı” diye konuştu. 

ÖNCE NBŞ KOTASINI SIFIRLAYIN 

Fransa ve İngiltere’nin Nişasta Bazlı Şurup kotasını sıfıra indirdiğini, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 10 olduğuna dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu kotanın hükümet tarafından yüzde 50’e çıkarma imkanı da var. Bundan sonra NBŞ pazarı genişleyecek. Halkın sağlığına ne kadar zararlı olduğu bilinen bu şurubun gıdada kullanımının yasaklanması gerekiyor” dedi. 

NBŞ, ŞEHİR HASTANELERİNİN MÜŞTERİ POTANSİYELİNİ ARTIRMAKTAN BAŞKA BİR İŞE YARAMAZ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, nişasta bazlı şeker kotasının sıfırlanmaması ve gıda kullanımının yasaklanmaması halinde, hükümet tarafından ‘şeker fabrikaları özelleştirilecek ama kapatılmayacak’ şeklindeki yapılan açıklamaların inandırıcı olmayacağını da belirterek, “bu şurubun kullanımı yasaklanmazsa, müşteri garantili şehir hastanelerinin müşterisini artırmanın dışında bu ülkenin insanına hiçbir faydası olmayacaktır. Bu gidiş halkın yararına değildir. Çiftçi, nakliyeci, işçi, esnaf, besici doğrudan etkilenecektir” dedi. 

HÜKÜMET ÖZELLEŞTİRMEDEN VAZGEÇİP, FABRİKALARI MODERNİZE ETMELİ

14 şeker fabrikasının özelleştirme kapsamsına alınmasıyla birlikte, bazı fabrikalara son 10 yıldır neden yatırım yapılmadığının da anlaşıldığını vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu fabrikaların özelleştirme kapsamına alınması ve süreç içinde kapatılması için düğmeye önceden basıldığı anlaşılıyor.  Devlet bu işten çekilirse diğer özelleştirilen fabrikaların akıbeti gibi şeker fabrikaları da yok olacak. Hükümetin yapması gereken, bu fabrikaların satılması değil, tesislere yatırım yapması ve devlet eliyle işleterek, geleceğe taşımasıdır. Özelleştirme anlayışından vazgeçilip fabrikalar modernize edilmelidir. Fabrikalara teknolojik yatırım yapılmalıdır. Çiftçilere uygulanan kota kaldırılmalı, fabrikalara kadrolu kalifiye eleman alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Ahmet Eşref Fakıbaba Ömer Fethi Gürer CHP Başbakan Binali Yıldırım Şeker Fabrikaları NBŞ

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?