Şekerbank

Gürer: Şeker Fabrikalarındaki “Şekerli İskonto” Kimleri Zengin Etti?

Gürer: Şeker Fabrikalarındaki  “Şekerli İskonto” Kimleri Zengin Etti?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Şeker Fabrikası’nda bir hafta içinde iki farklı oranda iskontolu şeker satışının sebebini sordu. “Şeker fabrikalarında neler oluyor” diye soran Gürer,  iki farklı indirimli satıştan bazı alıcılara ayrım yapılmasını gündeme taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Şeker Fabrikası’nın geçtiğimiz hafta içinde, 19-23 Temmuz tarihleri arasında önceden para yatıran tacirlere yüzde 2 oranında iskonto yapılacağını duyurduğunu hatırlattı.  

ŞEKER FABRİKASI’NIN İSKONTO TUTARSIZLIĞI 

Gürer, “Şeker Fabrikası bu tarihler arasında şeker alımı yapanlar için cari satış fiyatı olan KDV hariç 3.07 TL/kg’den yüzde 2 indirimli olarak KDV hariç 3.01/TL Kg üzerinden satış yaptı. Alıcılar da fabrikaya önceden para yatırarak şeker satın aldı. Ancak yüklü miktarlarda şeker alanlar paralarını yatırmalarına rağmen, fabrikadan şekerlerini teslim almadılar. Bazı alıcılar ise paralarını yatırdıktan sonra şekerlerini fabrikadan teslim aldılar. Ancak Genel Müdürlük 25 Temmuz’da Çorum, Ereğli, Kırşehir, Turhal ve Yozgat Şeker Fabrikalarında yapılacak şeker alımlarında yüzde 6 oranında indirim yapılacağını duyurdu. Bir hafta içinde şeker fabrikalarında iki farklı iskonto uygulaması yapılınca Bor Şeker Fabrikası’na önceden para yatıranlar yatırdıkları parayı geri istedi. Ancak Bor Şeker Fabrikası, parasını yatırdığı halde şekerlerini teslim almayanlara yüzde 6 oranında indirim uygularken, şekerini teslim alanlar için yüzde 6 indirim uygulanmayacağını beyan etti. Devletin sözüne güvenen tacirler zarar etti” dedi. 

Şeker fabrikalarında bir hafta içinde iki farklı iskonto uygulaması yapılmasının  bazı tüccarları zarara uğratırken, bazı alıcılara da ciddi manada rant sağlanmış olmasının altında yatan nedenlerin belirlenmesi gerektiğini söyleyen Ömer Fethi Gürer, “Önce yüzde 2 oranında iskonto yapılacağı duyuruldu. Yüzde 2 iskonto üzerinden şeker satın alan blazı tüccarlar paralarını yatırıp şekerini teslim aldı. Ancak şeker paralarını yatırıp, şekerlerini teslim almayanlar uygulamadan yararlanırken, parasını yatırıp şekerlerini teslim alanların bu indirimden yararlanamaması  tartışmalara neden oldu. Bu durumun sebebi nedir” diye konuştu. 

Gürer, “Parasını yatırdığı halde şekerini teslim almayanların ikinci bir indirim alırken parasını yatıranların bu uygulamadan yararlanması mağduriyet yarattı. Şekerini teslim alanların da ikinci iskontodan yararlanmasının nedeni açıklanmalıdır?” dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Şeker fabrikaları İskontolu Şeker Satışı Şeker Fiyatları

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)