Şekerbank

Gürer: Pancarda Kota Artırılmalı

Gürer: Pancarda Kota Artırılmalı

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, şeker pancarı üreticisi çiftçilerle bir araya geldi. Üreticilerin kota sıkıntılarını dinleyen Gürer, geçen yıl kotayı dolduramayan üreticilere ceza kesilmesine rağmen bu yıl kota fazlası üretimden dolayı ürünlerin ucuza alınmasını eleştirdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, kota aşımı düşürülen fiyatların üreticiyi cezalandırdığını belirtti.

Ömer Fethi Gürer şunları söyledi: “Geçen yıl çiftçilerimiz kotayı dolduramadıkları gerekçesi ile ağır cezalara maruz kalmalarına rağmen şeker pancarı gibi stratejik bir ürünü yetiştirmeye devam ettiler. Ancak bu yıl da pancar verimi iyi oldu ve çiftçiler üretim fazlası ürün yetiştirdiler. Geçen yıl ceza kesen bu kere Kotası dolan çiftçiyi mağdur ediyor A kotası yerine C kotasında alım yapılıyor. Bu daha düşük fiyatla alım demek. Çiftçi zaten A kotasında kilogram başına 210 kuruşa maliyetini karşılayacak şekilde ürünlerini satarken kota doldurulduğu gerekçesiyle C kotasından daha ucuza alım yapılması ile mağdur oluyor kimi çiftçi kotası dolmayan ya da ekim yapmayan yerine ürün vermeye zorlanıyor. C kotasında kilogram 110 kuruşa alım yapılıyor. Aynı ürünü kilogram başına 210 kuruşa satan üretici kota aşımı yaptığı gerekçesiyle 110 kuruşu satmak zorunda bırakılarak mağduriyete sürükleniyor” dedi.

ÜRETİCİYE KOTA İÇİN DESTEK

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, şeker pancarı üreticilerinin her yıl kota sorunu yaşadığını dolmayan ya fazla kotanın sorun olduğunu ifade ederek: “Bir yıl boyunca emek verdikleri ürünleri çiftçi değerine satabilmeli" dedi.

Kaynak: Tarım Pusulası


Niğde Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi CHP Ömer Fethi Gürer pancar pancar kotası şeker pancarı şeker fabrikaları

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?