Şekerbank Çiftçi Kampanyası

Gürer: Gıda Güvenilirliği Sorundur

Gürer: Gıda Güvenilirliği Sorundur

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tohumdan sofraya gıda güvenilirliği için daha çok denetim ve takip gerektiğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tohumdan sofraya gıda güvenilirliği için daha çok denetim ve takip gerektiğini söyledi. Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği sorulara da Bakan yanıt verdi.

Gürer “2018 ve 2019 yıllarında tarım ve işlenmiş tarım ürünlerinin güvenilirliğini amaçlayan denetimlerin etkinleştirilmesi için yapılan çalışmalar nelerdir? Bu bağlamda yapılan denetim ve tespit edilen taklit ve tağşiş ürün sayısı ne kadardır? Yapılan denetimler sonucunda taklit ve tağşiş ürün ürettiği tespit edilen firmaların isimleri ve bu ürünlerin içeriğinde tespit edilen insan sağlığına zararları olduğu ispatlanmış malzemeler nelerdir? sorularını Bakan Pakdemirli’ye yöneltti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması ve tüketicilerin aldatılmasının önlenmesi için gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzeme üreten ve piyasaya arz eden işletmelere yönelik resmi kontroller, risk esasına göre, ön bildirim gereken hâller dışında, önceden haber verilmeksizin yıllık programlar çerçevesinde Bakanlığımızca yürütülmektedir. Resmi kontroller, Bakanlık ve İl yıllık numune alma programlarının yanı sıra şüphe, şikâyet, ihbar, TİMER, ÇİMER ve Alo 174 Gıda Hattı kapsamında şikâyet edilen ürün ve firmalara yönelik olarak da gerçekleştirilmektedir.2018 yılı ve 2019 yılı (24.09.2019 tarihi itibariyle) toplamda 2.605 personelin eğitimi sağlanmıştır. 2018 yılında gıda işletmelerine 1.124.918 denetim yapılmıştır. Denetim sonucunda olumsuzluk tespit edilen işletmelere yönelik 18.164 adet toplamda 107.306.405 TL idari para cezası uygulanmıştır. 186 işletme için Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuştur. 2019 yılında (24.09.2019 tarihi itibariyle) gıda işletmelerine 799.139 denetim yapılmıştır. Denetim sonucunda olumsuzluk tespit edilen işletmelere yönelik 9.970 adet idari para cezası uygulanmıştır. 105 işletme için Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuştur. 2018 ve 2019 yıllarında iller arasında yapılan çapraz denetimlerde, gıda işletmelerine diğer illerin gıda kontrol görevlileri tarafından resmi kontroller gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede toplamda 3.500'ün üzerinde gıda işletmelerine resmi kontrol gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımızca ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bugüne kadar gıda ürünleriyle ilgili olarak 769 firmanın 1.605 parti ürünü tüketicinin bilgisine arz edilmiştir. Firmaların isimleri ve bu firmalarda tespit edilen eksiklikler belirli tarihlerde Bakanlığımız veri sisteminde yayımlanmaktadır.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer “Gıda güvenliği sorununun sürekli olarak alanda takibinin gerektiğini ve bunun için yeniden bir yapılanmaya gidilmesine ihtiyaç bulunduğunu belirtti. Gürer, denetimlerin yanında takibin de önemine dikkat çekerek sadece para cezası ile sorunlar çözülememektedir, gıda ürünlerinde hile yapanlara hapis cezası da dahil ağır yaptırımlar getirilmelidir. Doğrudan insan sağlığı ile ilgili olan hileli gıda konusunda taviz verilemez. Bakan bu anlamda yapılması gerekenlerin olduğunu bütçe konuşmasında kabul etti. Bu durumda zaman geçirilmeden gıda konusunda verdiğimiz kanun teklifi ele alınmalıdır. 82 milyon nüfusun yaşadığı bir ülkede Gıda Bakanlığına bağlı ayrı bir örgütlenme olmalı ve laboratuvarları, denetim elemanları, takip ekipleri ile konu çok sıkı bir şekilde izlenmelidir. Belediyelerin de bu bağlamda yetkileri artırılmalıdır. Vatandaş ne yediği ne içtiğini bilmek, doğal olarak da iktidarın bu bağlamda inandırıcı yaklaşımlar, önlemler sergilemesini beklemektedir. Yediğimiz her ürünü güvenerek yiyebileceğimiz bir sistem ve denetim zorunludur.” dedi. 

Kaynak: Tarım Pusulası


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tohumdan sofraya gıda güvenilirliği

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU