Şekerbank Çiftçi Kampanyası

Gürer: Damızlık Düve Alım Desteği Yeterli İlgi Görmedi

Gürer: Damızlık Düve Alım Desteği Yeterli İlgi Görmedi

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvancılığın sorunlarının aşılması için farklı dönemlerde uygulamaya konan projelerin açıklandığı kadar etki oluşturmayarak sorunları çözecek yeterlilikte olmadığı Bakan’ın yanıtlarında da görmek mümkündür” dedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvancılığın sorunlarının aşılması için farklı dönemlerde uygulamaya konan projelerin açıklandığı kadar etki oluşturmayarak sorunları çözecek yeterlilikte olmadığı Bakan’ın yanıtlarında da görmek mümkündür” dedi.

2017 yılında hayvancılık destekleme kapsamında 30 il yetiştirici bölgesi ilan edilen ve 200 başa kadar düve alımına bakanlıkça belirlenecek düve bedelinin yüzde 30'u kadar destek verileceği açıklanmıştı. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2017-2018 yıllarında kaç besici bundan yararlanmıştır? Ne kadar destek verilmiştir? sorusunu yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Bakanlığımızca uygulanan, Damızlık Düve Alım Desteği kapsamında 2017 yılında 17 İlimizden 53 üreticimize 4,6 Milyon TL, 2018 yılında ise 22 İlimizden 56 üreticimize 7,6 Milyon TL destek ödenmiştir” açıklamasında bulundu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer iki yılda 109 üreticiye sağlanan bu desteğin devede kulak kaldığını belirterek, “Desteklere kırsal kesimden ulaşabilmesi için koşullarının düzenlenme aşamasında cazip tutulması şarttır. 15 bin köyde bir kişi bu projelerden yararlansa 15 bin üretici desteklenmiş olur. Kırsal kesim bu bağlamda, talepkar kılınmadan, kentten kırsala yönelişin yolu açılmadan projelerin amaçlandığı biçimde sonuçlar üretmesi zor görülmektedir. Kredi ve destek sağlanırken koşulların üreticiye çekici olacak bir anlayışla belirlenmesi gereklidir. Özellikle bakım masrafları ve hastalıklar da dikkate alındığında oluşan sorunların aşılması için devlet bu alanda çalışma yapmalı ve çözümü üreticiler ile birlikte oluşturmalıdır” dedi.

Kaynak: Tarım Pusulası


Tarım ve Orman Bakanlığı Dr. Bekir Pakdemirli CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer Damızlık Düve Alım Desteği

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU