Şekerbank

Gaytancıoğlu Tarafından Patates İthalatı Hakkında Soru Önergesi

Gaytancıoğlu Tarafından Patates İthalatı Hakkında Soru Önergesi

Hükümetin 200 Bin Ton Patates İthalatı İçin Gümrük Vergisini Sıfırlaması Üreticilerin Tepkilere Neden Olurken, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 2013-2018 Yılları Arasında Dünyanın En Büyük Patates Üreticisi Mccain Food’un Danışmanlığı Yapmış Olması Tartışmaların Boyutunu Başka Bir Noktaya Taşıdı. İddia, Meclis Gündeminde.

Cumhurbaşkanı Ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İmzasıyla, 20 Nisan 2019 Tarihine Kadar 200 Bin Ton Patates İçin Gümrük Vergisi Sıfırlandı. Yerli Üreticileri Zor Duruma Sokacağı Ve Ülke Tarımını Olumsuz Yönde Etkileyeceği Nedeniyle Eleştirilen Bu Karar, Tepkilere Neden Oldu.

Sıfır Gümrükle İthalat Tartışması Devam Ederken, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Dünyanın En Büyük Dondurulmuş Patates Üreticisi Mccain Food’a Yaptığı Danışmanlık Akıllara Geldi. Pakdemirli’nin Özgeçmişinde 2013-2018 Yılları Arasında Söz Konusu Şirkete Danışmanlık Yaptığı Görülüyor.

Pakdemirli’nin Bu Şirkete Danışmanlık Yapmış Olması Sosyal Medyada “Mccain Food’dan Ne Kadar Gümrüksüz Patates Alınacak” Sorularına Sebep Oldu.

Bu Soru, Tarım, Orman Ve Köyişleri Komsiyonu Üyesi CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Tarafından Meclis Gündemine De Taşındı.  

İddia, Meclis Gündeminde

Türkiye'nin Bir Zamanlar Tarımda Net İhracatçı Bir Konumdayken Günümüzde En Temel Tarım Ürünlerini Bile İthal Eder Duruma Geldiğini Belirten CHP'li Gaytancıoğlu, İddialar Üzerine Soru Önergesi Verdi. Soru Önergesinde Şu İfadeler Yer Aldı:

"Bunda 17 Yıldır İktidarda Olan AKP Hükümetlerinin Üretim Politikalarına Önem Vermemesi Ciddi Bir Rol Oynamaktadır. Türkiye'nin Birçok Bölgesinde Yetişen Patates Bile Üretilemez Hale Gelmiş, Gümrük Vergileri Sürekli Sıfırlanarak Yurttaşlarımız Bir Zamanlar En Ucuz Gıda Olan Patatesi Alamaz Duruma Getirilmiştir. Uygulanan Niteliksiz Politikaların Temelinde Tarım Bakanlığı Görevine Getirilen Kişilerin Sektör Dışından Olması Ve Küresel Ticaret Firmalarına Yakınlığına Yönelik Olarak Yazılı Ve Görsel Başında Birtakım Haberlere Rastlanmaktadır."

Gaytancıoğlu, Şu Soruları Yöneltti:

Türkiye Sıfır Vergi İle Patates İthalatını, Dondurulmuş Patates Sektöründe Faaliyet Gösteren Küresel Bir Firma Olan Mccain Food Şirketi Aracılığıyla Rusya, Ukrayna Ve Irak'tan Mı  Gerçekleştirecektir?

Halen Tarım Ve Orman Bakanı Olan Bekir Pakdemirli, Bir Zamanlar Mccain Food Şirketine Danışmanlık Yapmış Mıdır?

Patateste Yerli Üretimi Arttırabilmek İçin Bir Politikanız Ve Üretim Planlamanız Var Mıdır?

 

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?