Şekerbank

Domuz, Ak Parti Hükumeti İle Kasaplık Hayvan Oldu

Domuz, Ak Parti Hükumeti İle Kasaplık Hayvan Oldu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’de 3 adet domuz işletmesi bulunduğunu açıkladı. Bakan Fakıbaba, domuz avının yasak olup olmadığına dair soruya ise yanıt vermedi. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde, “2016 yılı ve 2017 yılının ilk dokuz ayında domuz eti ithal edilmiş midir? Edildi ise hangi ülkelerden ne kadar ithal edilmiştir? Ne kadar ödeme yapılmıştır? Domuz eti nerede kullanılmakta ya da tüketilmektedir? Ülkemizde son 20 yılda kaç domuz çiftliği kurulmuştur? Kaçı faaldir? Ülkemizde domuz avlanması yasak mıdır? Yasak ise avlanma yasağı kontrolü sağlanmakta mıdır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 2016-2017 yıllarında "domuz eti" ürünü için kontrol belgesi düzenlendiğini ve ithalat yapılmadığını bildirdi.  Bakan Fakıbaba, “Ülkemizde Antalya'da 2 adet, İzmir'de 1 adet olmak üzere Bakanlığımızdan ruhsatlı toplam 3 adet domuz işletmesi bulunmaktadır” dedi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Bakanlığın Türkiye’de domuz avının yasak olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtlamadı.

DOMUZ KASAPLIK HAYVAN

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Cumhurbaşkanı domuz etine olan tepkisini kimi zaman yüksek perdeden eleştiriyor. İyi de bu konuda izni verende Başbakan iken kendisi. 2006 yılında Domuz etinin kasaplık hayvan sayılması onun Başbakan olduğu dönemde oldu ve bu uygulama devam ediyor. 2006 yılında Tarım Bakanlığı'nın hazırladığı Gıda Kodeksi'nde ile  o güne kadar kasaplık hayvan olmayan domuz kasaplık hayvan oldu. Yani domuzu Kasaplık hayvan olarak tanımlamakta Ak Parti hükümetlerine nasip oldu. AKP Hükümeti tarafından domuzun Türk Gıda Kodeksine göre kasaplık et statüsüne sokulması,  domuz etini büyük bazı marketlerin reyonlarında  soktu” dedi.

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ahmet Eşref Fakıbaba Domuz eti domuz işletmesi domuz avı Ak Parti Türk Gıda Kodeksi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?